Po čom vlastne túžia ženy?
Myslím že každá bude súhlasiť s tým, že túžime po zdravom, aktívnom a šťastnom živote.
Žiť taký život – my samé musíme byť zdravé, aktívne a šťastné.
Takto by som mohla pokračovať, až kým by som neprišla k tomu, že vlastne túžime po zdravom, aktívnom a šťastnom tele, duši a mysli.
Ja sa snažím dôjsť k súladu tela s dušou a mysľou prostredníctvom jogy.
Určite ste sa už s týmto pojmom stretli , ale naozaj viete, čo joga v skutočnosti predstavuje?
joga = yoga = join = spojenie tela, duše a mysle
K joge som sa dostala asi pred 4 rokmi v krajine mojich snov. O Austrálii som snívala už ako tínedžerka. Dva roky som si naplno užívala pláž, slnko a všetko, čo táto krajina ponúka, až som dospela k záveru, že hoci som dosiahla, čo som vždy chcela, a robila som, čo ma veľmi baví, študovala som pod palmami, poznala ľudí z rôznych krajín, niečo mi chýbalo. Skutočné jednoduché šťastie a spokojnosť. V mieste, kde som bývala, ma osud priviedol na hodinu úžasnej cvičiteľky jogy, ktorá ma očarila nie len tým, čo dokázala urobiť so svojim telom, ale hlavne svojou vnútornou krásou a úžasnou energiou. Musím sa priznať, stala som sa na joge závislá, lebo prostredníctvom nej som sa začala meniť. Nielen ja ako osoba, ale aj môj pohľad na svet v sebe a vôkol seba. Joge sa venujem takmer 4 roky. Začala som s pravidelnými hodinami, neskôr som k tomu pridala čítanie rôznych jogistických kníh, až som sa rozhodla navštíviť krajinu, kde sa to všetko zrodilo asi pred 5000 rokmi. V Indii som mala tú česť študovať jogu od tradičných indických učiteľov. Na konci môjho štúdia som získala nie len dva certifikáty z haty a astangy jogy (druhom jogy sa budem venovať v ďalšom článku), ale neskutočne veľa osobných, profesionálnych a nezabudnuteľných skúseností. Učiť jogu bol môj ďalší sen, ktorý sa stal skutočnosťou.
Korene jogy sú dôležité cnosti alebo jednoducho určité prikázania, ktoré musí vypestovať každý v sebe. Hlboké osvojenie týchto princípov pomáha cvičiteľovi jogy, aby dosiahol nielen vnútorný pokoj, ale aj pozitívny vzťah k okolitému svetu.
AHIMSA hovorí, ako nebyť násilný k druhým a k sebe. Mnohé ženy rôznymi drastickými diétami, nesprávnym nadpriemerným športovaním ubližujú svojmu telu. Ak chceme mať lásku k iným a od iných, musíme začať ľúbiť samých seba. Vegetariánstvo je dôkaz toho, ako nebyť násilný k zvieratám. Hoci vegetarizmus nie je podmienkou praktizovania jogy, indickí cvičitelia jogy nejedia mäso, lebo veria, že spolu s mäsom zvieraťa jeme a dostávame do tela aj jeho bolesť a utrpenie.
SATYAM je pravdovravnosť a úprimnosť. Nevymýšľať, nedomýšľať a neutekať od pravdy.
ASTEYA stojí na princípe čestnosti. Nekradnúť, nebrať to, čo nám nepatri a nevynucovať si niečo, čo si nezaslúžime.
BRAHMACHARYA ako zdržanlivosť a šetrenie sexuálnej energie.
APARIGRAHA nebyť chamtivý.
SAUCHA si zakladá na očiste nielen nášho tela ako vonkajšej schránky, ale aj vnútra; tým že ho nebudeme toxikovať fajčením, drogami, nadmerným požívaním alkoholu.
SANTOSHA, jedna s mojich najobľúbenejších cností, je spokojnosť. Byť vďačný za to, čo máme a neporovnávať sa, nezávidieť iným.
Joga nie je náboženstvo a nevyžaduje si vieru v žiadneho konkrétneho Boha. Viera je tu v Boha, ktorý je nad všetko, ale ktorý je aj súčasťou všetkého a zároveň aj súčasťou nás. Je podstatné venovať sa štúdiu náboženských a filozofických kníh, ktoré nám môžu pomôcť zbaviť sa pochybností alebo získať určité vedomosti.
ISVARA je odovzdanie všetkého Bohu, ktorý môže mať podobu či už kresťanského, budhistického, židovského, moslimského alebo vesmíru.
Každodenná činnosť by mala byť zrkadlom jogistických princípov.
Joga na Slovensku, na rozdiel od jogy, ktorá sa praktizuje v Indii, je známa najmä kvôli pózam – asanam – cvikom, ktoré sú mnoho krát precvičované fitnes trénermi. Hodina jogy sa často zamieňa s hodinou pilatesu. Tréneri kladú dôraz na zvládnutie fyzickej stránky, čo nie je v joge tak dôležité, ako zvládnutie súladu tela s dychom a mentálnou pohodou v určitej póze. Asana nemá bolieť a má byť vykonávaná v absolútnom pokoji. Cieľom asán je pripraviť telo na to, aby bolo fyzicky zdravé a cítilo sa pohodlne počas pranajam – dychových cvičení, pratvahary a dharany – koncentrácií na určitý predmet a dhyanu – meditácie.
Venovanie sa meditácii má v joge také isté miesto, ako praktizovanie asán alebo osvojovanie základných princípov. Všetko sa spolu stretáva a vytvára nádherný spôsob života.
Venovať sa joge nie je ako venovať sa behu alebo gymnastike. Je to osvojenie si určitého spôsobu života, ktorého cieľom nie je iba zdravé telo, ale hlavne pokojná myseľ a čistá duša.
Ako každá žena, aj ja túžim byť krásna, čo pre mňa znamená byť zdravá, spokojná so sebou a s tým, čo mám. Myslieť, hovoriť a konať pozitívne a byť v súlade s prírodou a ľuďmi okolo mňa.
Nie je nič pôvabnejšie ako žena, ktorá žiari nie svojimi zlatými šperkami, ale svojim úsmevom a vnútorným pôvabom.
Vďaka môjmu cestovaniu som mala možnosť spoznať cvičiteľov jogy ( joga nie je len pre ženy), ktorí ma upútali, zaujali a hlavne zanechali vo mne neskutočne nádherný pocit jednoduchého šťastia.
Od nich som sa naučila, že ozajstné a trvalé šťastie, ktoré všetci hľadáme, nie je vo veciach a ľuďoch okolo nás, ale hlavne v našom vnútri.
Želám vám, aby ste dokázali svoje šťastie nájsť možno aj vďaka joge, ktorá sa pre mňa stala spolu s Bohom súčasťou každodenného života.
Páči sa mi, že zdôrazňujete aj etické princípy a to, že nejde iba o ásany.