Slovenskí blogeri – šikovní, unikátni, jedineční, určujúci trendy – takí sú mnohí z nich. V sérii článkov Najlepšie slovenské blogy a blogeri vám postupne predstavíme blogerov, ktorých blog stojí za povšimnutie. Ela varí popri svojom lekárskom povolaní z vášne a zo srdca priamo do hrnca! Jej skvelé recepty nájdete na blogu www.zosrdcadohrnca.sk a my sme sa trochu povypytovali o varení a o blogovaní 🙂
Čo vás inšpirovalo k založeniu blogu?
Je to jedna z možností, ktorú dnešná digitálna doba ponúka. Rada som skúšala rôzne recepty, zapisovala si ich do kuchárskych kníh a posúvala ich ďalej. Tak som tomu dala názov, formu, pridala fotky a vytvorila interaktívny kanál na komunikáciu s ľuďmi. Ostala som milo prekvapená, s akým úspechom sa to stretlo nielen u známych, ale že blog si postupne našiel aj svojich fanúšikov.
Varíte s láskou stále? Predsa len, niektorí považujú pravidelné varenie skôr za povinnosť.
Varenie považujem za kreatívnu činnosť. Každé jedlo ktoré pripravím, považujem za akýsi tréning, a ak sa niečo nepodarí, je to pre mňa skúsenosť. Zlepšovať sa dá hlavne neustálym testovaním. Navyše všetko, čo sa vydarí, nielen zasýti, ale aj poteší pri spoločnom stole rodinu či blízkych.
Aké recepty nájdeme na blogu?
Momentálne mám na blogu viac ako sto receptov, ktoré som otestovala, spísala, nafotila a ponúkla čitateľom. Takmer polovica z nich sú koláče a dezerty, čiže môj blog by sa miestami mohol volať aj zo srdca na plech 🙂 Venujem sa aj tradičným poctivým jedlám, čo je v podstate aj hlavný odkaz môjho blogu:
Či už varíte, alebo pečiete, dbajte na kvalitné suroviny a poctivú prípravu, výsledok určite bude stáť za to.
Blíži sa Veľká noc. Máte pre nás tip, čo sa hodí na veľkonočný stôl?
Na našom veľkonočnom stole každý rok nesmie chýbať tradičná hrudka, šunka cvikla a domáci biely koláč. Recept na tradičný veľkonočný čistý koláč nájdete aj na mojom blogu:
Využívate vo varení sezónne potraviny? Čo môžeme využiť teraz, na jar?
Ja si myslím, že využívanie sezónnych potravín je práve tá podstata a krása varenia. Tým, že sa zameriavame na sezónne potraviny, máme istotu, že vždy pripravíme niečo, čo bude čerstvé, chutné a rozmanité. Varenie nás tak bude baviť celý rok, pretože každé obdobie prináša vždy iné suroviny. Teraz na jar využívam napríklad medvedí cesnak, mladú cibuľku, redkvičku, či špargľu a konečne prichádza čas domácich byliniek.
Rozhovory s ďalšími blogermi:
Expert na predaj – Martin Mažár
Befresh – objavte tie naj raw zdravé sladkosti
Dnes si mohí kuchári dávajú pozor na potraviny, ktoré používajú pri varení. Kde zvyknete obstarávať potraviny?
Pri všetkých surovinách, ktoré pri varení používam, sa držím niekoľkých základných pravidiel. Vyberám si najmä jednodruhové potraviny, nepoužívam takmer žiadne polotovary, hľadám overených pestovateľov a farmárov a mám tiež domáce zdroje. Nie vždy sa to dá dodržať na sto percent a preto ak už niečo musím narýchlo kúpiť zo supermarketu, čítam zloženie a pôvod produktov.
Je niečo, čo by ste na klasickej slovenskej kuchyni zmenili?
Kvantitu by som vymenila za kvalitu. Naša tradičná slovenská kuchyňa je veľmi chutná, ale napríklad často servírovať múčne jedlá či spojiť na tanieri mäso s pečivom a mliečnymi výrobkami je pre trávenie naozaj náročné.
My Slováci máme radi plné taniere a bohužiaľ kombinujeme jedlá, ktoré musia rýchlo zasýtiť, ťažšie ich strávime a zbytočne nás unavujú.
U nás doma sme plný tanier prílohy v podobe zemiakov, knedlíkov či ryže nahradili šalátom a zeleninou a nechýba nám niekoľko krajcov chleba ku každému jedlu.
Aj do mojich receptov sa snažím zakomponovať rôzne druhy zeleniny a strukovín a preferujem rýchlu prípravu a ľahkosť kombinácií.
Aký názor máte na aktuálne trendy – málo (alebo žiadna) biela múka, biely cukor, mäso…
Každá doba so sebou prináša nejakú módu, trendy a nevyhýba sa to ani vareniu. Snažím sa pri varení nebyť radikálna, pretože ak má niekto rád gastronómiu, užíva si ochutnávanie nových jedál, musí rátať s tým, že niekedy zje aj niečo, čo nie je stopercentne zdravé. Jedlo určite do veľkej miery vplýva na celkový zdravotný stav človeka, ale sú tam aj ďalšie faktory ako šport, pohyb, eliminácia stresu, preto sa snažím vnímať životosprávu ako celok. Takže ak raz za čas ochutnám niečo, čo možno nie je až také zdravé, snažím sa to dorovnať pohybom.
Chceli by ste mať vlastnú reštauráciu? Aké jedlo by ste v nej ponúkali?
Varenie, experimentovanie a blogovanie je pre mňa veľmi obohacujúca záľuba, prevádzkovanie reštaurácie je však už zodpovedný biznis. Momentálne som rada ja tým zákazníkom v dobrých reštauráciách, ochutnávanie jedál od rôznych šéfkuchárov je pre mňa taktiež skvelou inšpiráciou a záľubou. Ak by som raz mala prevádzkovať vlastnú reštauráciu, tak by som chcela, aby hostia odchádzali spokojní a so zážitkom.
Z čoho máte pri varení/pečení najväčšiu radosť?
Ak varím a pečiem pre rodinu a známych, tak ma samozrejme veľmi teší, keď im chutí. Úžasná pridaná hodnota toho, že mám foodblog je, že ak takýto recept na ňom zverejním, tak inšpirujem k vlastnej šikovnosti aj množstvo ďalších ľudí. Je skvelé, ak mi nejaká gazdinka pošle fotku, ako navarila/napiekla podľa môjho receptu.
Varíte overené jedlá, alebo skúšate stále niečo nové?
U nás doma máme obľúbené jedlá, ktoré striedam vždy s nejakými novými. Častokrát sa nám stane, že niektoré nové jedlá si nakoniec natoľko obľúbime, že ich zaradíme medzi naše “tradičné”. 🙂
Experimentujete?
Každý, kto v kuchyni rád trávi čas, mi dá za pravdu, že experimentovanie je tá vzrušujúca časť, ktorá robí varenie a pečenie zaujímavým.
Na blogu máte niekoľko receptov inšpirovaných ázijskou kuchyňou. Prečo práve Ázia?
Na ázijských jedlách mi vyhovuje rôznorodosť chutí, pikantnosť, čerstvosť, rýchla príprava a veľa zeleniny. Obľúbila som si najmä indickú kuchyňu, je to veľmi dobrý kontrast k našej tradičnej slovenskej kuchyni.
Čo je zárukou dobrého výsledku pri varení/pečení? Mnohokrát sa nám stáva, že jedlo v konečnom dôsledku nie je to, čo sme očakávali. Viete nám poradiť nejaké triky úspešnej kuchárky?
Je potrebné ovládať aspoň základné kuchárske postupy, a hlavným trikom je potom ich premena do praxe a chuť experimentovať. Treba si vybudovať akýsi šiesty zmysel, že hoci nám napríklad internet ponúka veľa rôznych zaujímavých receptov, nie vždy sa ich treba držať na sto percent, treba rešpektovať aj vlastné skúsenosti.
Splnil blog vaše očakávania?
Blog ich nielen, že splnil, ale dokonca predčil, keďže som nemala žiadne veľké očakávania. Každému, kto nad tým uvažuje, určite odporúčam blog si založiť, pretože sa človek pri tom neustále veľa učí a dostáva veľa spätnej väzby.
Blog zo Srdca do hrnca môžete sledovať aj na FB.