Keďže sa už nejaký ten rok snažím žiť ekologickejšie a udržateľnejšie, rozhodla som sa zhrnúť veci, ktoré som vo svojom fungovaní zmenila. Samozrejme, nerobím všetko na 100 % a mnohokrát zhreším, preto by tento článok nemali čítať ľudia, ktorí neakceptujú, ak sa niekto snaží aspoň trocha. 🙂 Poďme na to.
Situácia s využívaním a ľudským bytím na planéte Zem sa zhoršuje. Všetko, čo dnes spravíme, nakúpime, zjeme, kam sa odviezeme, bude mať zajtra vplyv na planétu, na ktorej budú žiť ďalšie a ďalšie generácie.
Čo znamená žiť udržateľne
Žit udržateľne, ale neznamená jesť iba zeleninu a všade jazdiť na bicykli. Ide o mnohé malé zmeny, ktoré nám pomáhajú znížovať NÁŠ vplyv na životné prostredie. Čím viac ľudí sa preto rozhodnete, tým väčší a pozitívnejší bude celkový dopad na planétu. Preto neuznávam názor, s ktorým ste sa určite stretli aj vy: „tým, že si nevezmem jednu kaiserku do sáčku, planétu nezachránim„.
Trvalo udržateľný život, alebo vedomý a zodpovedný spôsob života, spočíva v znižovaní spotreby množstva zdrojov Zeme. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako byť zodpovedný. Napríklad obmedzením množstva energií, ktoré spotrebujeme, používaním ekologických výrobkov alebo zmenou stravovania.
V skratke, aby sme žili udržateľným životným štýlom, mali by sme sa snažiť mať čo najmenší dopad na Zem a jej zdroje, a zároveň sa tieto zdroje snažiť nahradiť.
Prečo je život udržateľný dôležitý?
- V súčasnosti vyrábame zdroje, využívame energiu a vytvárame odpad v miere, ktorá nie je udržateľná.
- Narastajú problémy so životným prostredém: znečistenie, globálne otepľovanie a zmena podnebia, ktoré poškodzujú životné prostredie, rastliny, zvieratá a ľudí.
- Malými zmena v životnom štýle môžeme znížiť svoju uhlíkovú stopu a prispieť tak k riešeniu týchto problémov.
Ako žiť udržateľnejším životným štýlom
Ak chcete žiť udržateľnejšie a zodpovednejšie, skúste pomaly a postupne následujúce tipy zaviesť do svojho každodenného života. Držím prsty :)))
1. Šetrite energie
Používaním menšieho množstva energí znižujete emisie uhlíka. Existuje mnoho spôsobov, ako môžete doma šetriť spotrebu:
- napríklad vypnutím pohotovostných spotrebičov
- vypínaním kúrenia
- LED osvetlením
- perlátormi, krátkymi sprchami namiesto kúpeľov
2. Jedzte menej mäsa a živočíšnych výrobkov
Výroba mäsa je faktor, ktorý vplýva na zmeny podnebia, znečisťovanie krajiny a vodných tokov. Ak ho budete jesť menej, môžete pomôcť znížiť vplyv mäsového priemyslu na Zem.
Živočíšne výrobky spomínam aj s etických dôvodov. Doprajte si ich menej, ale napríklad kvalitnejšie z nejakej slovenskej farmy.
3. Neplytvaj jedlom
Ak máte zvyšky, nevyhadzujte ich. Odložte si ich na ďalší deň na obed alebo ich dokonca zmrazte. BIO odpad kompostujte. Do kompostu patria všetky zbytky rastlinných potravín, napríklad aj čaj.
4. Používajte opakovane použiteľné alternatívy
Výrobky na jedno použitie, najmä plastové, končia na skládkach a v oceánoch. Škodia divej zveri a životnému prostrediu. Prestaňte podporovať výrobu jednorazovych plastov a nájdite ekologické alternatívy, ale ich úplne vynechajte.
- kvalitná fľaša na vodu z nerezu/skla a vlastný hrnček na kávu
- vynechajte vlhčené obrúsky a vlhčený toaletný papier
- kovové, ale iné alternatívy, slamiek
- plátené tašky a sáčky na nákupy
- znovunabíjacie baterky
- boxy na obed a desiaty (namiesto sáčkov)
- zubné kefky z bambusu
5. Vyhnite sa papieru
Aby ste zabránili plytvaniu papierom, vždy voľte možnosť elektronických faktúr, dokladov o kúpe, a pod.
6. Využívajte obnoviteľnú energiu
Ak máte túto možnosť, skúste vo svojej domácnosti využívať obnoviteľnú energiu, aby ste znížili množstvo produkovaných uhlíkových emisií. Skvelým nápadom je aj výmena/kúpa elektrického auta.
7. Recyklujte a trieďte odpad!
Čo môžete určite použite znova, aby ste znížili množstvo odpadu.
Umiestnením odpadu do správnych kontajnerov zaistite, aby ste recyklovali:
- plasty a plastové výrobky
- papier
- farebné/číre sklo
- elektroodpad
- konzervy
- kozmetický odpad
- BIO odpad
- komunálny odpad
8. Záhradku využite naplno
Ach… Toto je mojím snom. Mať záhradku s vlastným ovocím, zeleninou a bylinkami. Pestovaním vlastného ovocia a zeleniny viete, že jete kvalitné potraviny, ktoré nie sú plné pesticídov, neznečistili vodu a ovzdušie.
Keď nemáte to šťastie a záhradku nemáte, nakupujte na trhoch od lokálnych farmárov.
9. Darujte oblečenie, ktoré nenosíte
Ak nejaké oblečenie nenosíte,darujte ho na charitu alebo si oblečenie meňte zo známymi.
10. Kupujte fairtraide oblečenie a nepodporujte FAST FASHION!!!!!!!
Ak má výrobok certifikát Fairtrade, znamená to, že ho vyrobila spoločnosť zameraná na udržateľnú výrobu. Dávajte pozor na značku Fairtrade na obale výrobkov, ktoré kupujete.
Módny priemysel je po tom ropnom druhým najväčším svinstvom na planéte! Nepodporujte ho. Nakupujte oblečenie v sekáčoch alebo kvalitné fairtrade kúsky od lokálnych značiek, za ktoré si priplatíte, ale budete ich nosiť polku života.
11. Jazdite menej
Skúste do svojho života zaviesť viac chôdze alebo bicyklu. Je to lepšie pre životné prostredie a vaše zdravie. Používanie verejnej dopravy je ďalším dobrým spôsobom, ako pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov.
12. Používajte ekologické čistiace prostriedky
Niektoré čistiace prostriedky obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie. Kúpou ekologických alternatív, prípadne výrobou vlastných čistiacich prostriedkov zabránite negatívnemu vplyvu týchto chemikálií na Zem.
13. Používajte ekologickú/bezobalovú kozmetiku
Aj bežnú kozmetiku môžete vymeniť za jej lepšiu náhradu. Na Slovensku sú desiatky dobrých značiek kozmetiky. Skúste tuhé šampóny, mydlá alebo si choďte potrebné veci načapovať do bezobalového obchodu.
A keďže Vianoce sú veľkou ekologickou záťažou, tu som našla super tipy, ako ich prežiť ekologickejšie.