V piatok 2. júna 2023 slávnostne otvorili v Bardejovských kúpeľoch hlavnú kúpeľnú sezónu. Pri tejto príležitosti požehnali minerálne pramene zástupcovia štyroch cirkví pôsobiacich v bardejovskom regióne. Za prvých 5 mesiacov odhadovaná návštevnosť dosahuje cca 47%, kým vlani to bolo za rovnaké obdobie necelých cca 42%. Za január až máj 2023 zaznamenali 79 300 prenocovaní, z toho bol podiel samoplatcov cca 45%, klienti v kategórii A tvorili 45% a klienti v kategórii B cca 10%. Informoval o tom Jaroslav Komora, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Bardejovské Kúpele.
,,Ako prezieravé sa ukázalo rozhodnutie neuzatvoriť kúpele v januári a februári, hoci iní mali vtedy zavreté. My sme si však tým zabezpečili dostatok klientov aj v menej atraktívnych mesiacoch, čo nám umožnilo zachovať si zamestnanosť a pokryť značnú časť nákladov. Teraz, na štarte letnej sezóny, máme kúpele takmer plné a to vrátane samoplatcov, ktorí nám pomôžu generovať zisk na vykrytie stratových období i na potrebné investície. Hospodárenie kúpeľov v posledných rokoch negatívne ovplyvnili ceny energií a rast cien vstupov, hlavne potravín a miezd. Boli sme tak nútení zvýšiť ceny o cca 10-15 %. Oceňujeme aj pozitívne kroky vlády v oblasti stropovania cien energií, zabezpečovania ich dostatku, úľavy v oblasti DPH, podporu dôchodcov, ale chýbajú nám systémové kroky v oblasti kúpeľníctva, hlavne pri zreálnení platieb za klientov zdravotných poisťovní,“ poukázal J.Komora.
Už vlani skončili so ziskom
Rok 2022 ukončili Bardejovské Kúpele, a.s., po 2 rokoch slabých výsledkov konečne výbornými číslami. Hospodársky výsledok pred zdanením bol vo výške 1,765 mil. EUR. Ročná obsadenosť kúpeľov bola v minulom roku na úrovni takmer 63%, v roku 2021 to bolo 49% a v roku 2020 pre covid iba 47%. Počet prenocovaní stúpol, oproti roku 2021, o viac ako 49 000 a oproti roku 2020 o 52 000, keď v roku 2022 dosiahol 225 176. Spolu vlani navštívilo Bardejovské Kúpele cez 27 000 klientov, čo je takmer o 10 000 viac ako v roku 2021. Cca 13% tvorili klienti v skupine B, 42% tvorili samoplatcovia /domáci aj zahraniční/, zvyšok klienti v skupine A /45%/.
V roku 2023 plánujú celkovú návštevnosť takmer 30 000 klientov, 249 000 prenocovaní, tržby viac ako 19 mil. EUR a zisk pred zdanením 2,385 mil. EUR. Prepočítaný stav zamestnancov je cca 300, kapacita ubytovania je 1121 lôžok. Podiel zahraničných klientov sa pohybuje dlhodobo okolo 5%. Najviac ich pochádza z ČR, Poľska, Ukrajiny, Ruska a Bieloruska.
Kúpyschopnosť obyvateľstva limituje
Generálny riaditeľ Pavol Menšík, k rozvoju kúpeľov uviedol: ,,Prekážkou pri súčasnom sľubnom rozbehu po covide je súčasná hospodárska situácia, sprevádzaná rastom cien potravín a energií, vysokou infláciou, znižovaním kúpyschopnosti obyvateľstva a pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine. Zdražovanie vstupov o desiatky percent si nemôžeme dovoliť premietnuť úplne do konečných cien, lebo by sme boli nekonkurencieschopní. Ani zdravotné poisťovne nám nechcú uhrádzať zvýšené náklady v nevyhnutnej výške. Mnohokrát platia ešte menej ako po iné roky. Nielen pre samoplatcov, ale aj klientov poisťovní, sme preto museli zvýšiť doplatky o niekoľko EUR na deň. Niektorí to neprijali s pochopením, ale inú možnosť nemáme. Naše pramene nie sú termálne, vodu na procedúry musíme ohrievať, rovnako tak kúriť a svietiť a nechceme znižovať dosiahnutú kvalitu stravovania švédskymi stolmi.“
Dodal, že okrem externých vplyvov ďalší vývoj kúpeľov závisí na schopnostiach využitia šancí na rast v oblasti samoplatcov, rozširovania rozsahu a kvality služieb, ale aj v kongresovej a incentívnej turistike. Tu je priestor pre zvyšovanie vyťaženosti štvorhviezdičkového kongresového hotela Alexander, s jeho vysokou úrovňou ubytovania a služieb, výnimočnou kuchyňou a vlastným wellness.
,,Pokračujeme v budovaní značky kráľovských kúpeľov s využitím zrekonštruovaného historického hotela Alžbeta, v ktorom sa v minulosti liečila cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi. Rezervy vidíme v počtoch zahraničných návštevníkov. Sľubne sa ukazuje Izrael ak vyjde letecké spojenie cez Poprad. Skončenie vojny na Ukrajine by tiež pomohlo. Aj počty Čechov a Poliakov závisia na dopravnej infraštruktúre, chýbajúcich diaľniciach a letiskách a rezervách v propagácii Slovenska na celonárodnej úrovni,“ konštatoval P.Menšík.
Pozastavené investície sa postupne rozbehnú
Technický riaditeľ Bardejovských kúpeľov, a. s., Jozef Bača, poznamenal: ,,Počas corona krízy boli väčšie investičné akcie pozastavené. Bardejovské Kúpele, a.s. však na svoje rozvojové plány nerezignovali. Drastické nárasty cien stavebných materiálov a práce, spolu s nedostatkom voľných vlastných zdrojov, však znamenajú rozloženie investičných zámerov na dlhšie obdobie. Chceme aby ľudia vnímali, že sa o kúpele staráme a že ich chceme ďalej budovať a rozvíjať. Tempo investovania však musíme prispôsobiť generovaniu dostatočných vlastných zdrojov na splácanie úverov. To znamená, že budeme investovať pomalšie než by sme chceli.“
Dodal, že už vlani a tento rok začali s investíciami v rámci možností. Návštevníci si onedlho budú môcť vychutnať vymenenú dlažbu na spodnej časti kolonády a tešia ich opravené fontány v parku pri LD Alžbeta. Onedlho sa otvára i Park Bélu Kélera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Čaká sa aj otvorenie nového detského ihriska pri LD Valentína.
,,Koncom roka chystáme rekonštrukciu LD Mier – 1 poschodie a tiež LD Valentína s prístavbou výťahu, kde pripravujeme novú detskú indikáciu č.XXVII – pohybový aparát u detských klientov. Koncom mája sme začali aj s jednou z najväčších investícií, montážou fotovoltických panelov na strechách našich hotelov, ktorá nám pomôže znížiť náklady na energie.
I bez nových investícii však patria Bardejovské Kúpele v súčasnosti k špičke slovenského kúpeľníctva, v návštevnosti sa prebojovali na druhé miesto na Slovensku. V posledných 10 rokoch rekonštruovali a vynovili svoje hlavné kúpeľné domy – kompletne Alexandra a Alžbetu, značne zmodernizovali aj Ozón a Astóriu. Pribudli wellness spa v Ozóne a druhé wellness v Alexandrovi. Rekonštrukciami prechádzajú aj vilky (František) a zmodernizované bolo Balneocentrum.
Náročnejšie investície čakajú, masívnejší rozvoj bude o niečom neskôr
Na obnovu, prestavbu a prístavbu objektu hotela DUKLA (pôvodne hotel Széchenyi) kúpele nerezignovali. Vlani aspoň vymenili strechu, čím zabránili degradácii objektu a rozpadu muriva. Okrem renovácie samotnej budovy plánujú kúpele k nej pristavať novú ubytovaciu časť hotela s wellnessom a balneoterapiou, reštauráciu, prepojenú spojovaciu chodbu s hotelom Alžbeta a garáže. Čas výstavby a predpokladané náklady nie sú uzavreté, pôvodné odhady boli na úrovni cca 12 mil. EUR. Z pôvodnej stavby zostane skelet a pribudne prístavba pre cca 150 osôb. Vonkajšie wellness je naďalej v plánoch: k existujúcemu vnútornému Wellness Spa mienia vybudovať vonkajšie, ktoré bude obsahovať: vonkajší nerezový bazén, vírivky, detský bazén a detské atrakcie, vonkajšie sauny.
Stále platí zásada, že tempo modernizácie kúpeľov je prispôsobené generovaniu vlastných zdrojov na splácanie pôžičiek. Rozvojové zámery na najbližšie roky ešte počítajú s výstavbou 9 jamkového golfového ihriska a novými parkovacími plochami. Budúci športový areál neďaleko od vstupu do areálu kúpeľov bude mať na ploche 24 ha golfové ihrisko s 9 jamkami. Výška investície s celým zázemím predstavuje zhruba 1,2 milióna EUR, ale areál bude postavený po častiach, tak ako sa podarí vykúpiť pozemky. Pokračujú prípravné práce na svojráznu ‚šarišskú karčmu‘ v budove zvanej Karoly, ktorá má teraz štatút národnej kultúrnej pamiatky. V spolupráci s mestom Bardejov, by kúpele radi pripravili spoločnú investíciu parkovacieho domu na terajšom parkovisku pri vstupe do kúpeľov. Za posledné desaťročie pred krízou kúpele investovali do svojho rozvoja, vrátane liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov, cca 15 miliónov EUR.
Nezabúdajú ani na kultúru
Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková poukázala: ,,Tento rok sa opäť vraciame k množstvu kultúrnych a spoločenských aktivít, hlavným ťahákom budú: Otvorenie Kúpeľnej sezóny, Bardejovské Kúpeľné dni, Pivný festival a Vínny festival. V rámci pobytových balíkov majú kúpele zvýhodnené pobyty predovšetkým v hoteli ALEXANDER s plnou penziou a procedúrami.
V Bardejovských kúpeľoch sa liečia onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Kúpele si vychutnávala cisárovná Alžbeta, ale aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska.
Viac informácií na: www.kupele-bj.sk