Leto sa blíži a mnohé z nás po dlhej zime uvažujú, či opäť (alebo po prvýkrát) skrášlia svoj pohľad umelými mihalnicami. Donedávna na nás z reklamných tabúľ odvšadiaľ až priam kričali tzv. 3D mihalnice, avšak v poslednej dobe už k názvu 3D mihalnice pribudli aj označenia typu 4D, 5D, 6D atd.
Žiaľ, mnoho z nás, aj napriek tomu, že pravidelne absolvujú predlžovanie mihalníc, nemá predstavu o tom, aký je medzi tými-ktorými (3D, 4D, 5D) mihalnicami rozdiel. Nebudem Vám klamať, tieto mihalničky ani nespievajú, netancujú, ale každopádne vytvoria (ak sú správne aplikované) krásny, zvodný, vzrušujúci a vábivý pohľad, ktorý, darmo, žiadna riasenka neponúka. Ale! podstatné je, že vďaka nim môžete na tú nepraktickú, drobivú pomôcku, s ktorou zvádzate boj nie len pri rannom líčení, ale hlavne pri večernom odličovaní, pokojne zabudnúť. Ak sa náhodou večer neodličujete, tak sú potom tieto mihalnice pre Vás až dvojnásobne vhodné, ale tomu, pre koho sú, či nie sú vhodné, ich kladom a záporom, starostlivosti o ne apod., sa tentokrát venovať nechcem.
Hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla obohatiť virtuálny svet o konkrétne tento blog, je nedostatok informácii v oblasti terminológie predlžovania a zahusťovania mihalníc. Sekundárnym dôvodom sa mi zas stali už tie informácie, ktoré na internete kolujú, a častokrát zavádzajú, resp. buď sú polopravdivé (česť výnimkám) alebo až mylné. Zároveň som toho názoru, že pred samotným predlžovaním a zahusťovaním mihalníc, by malo byť každej klientke aspoň základne vysvetlené, čo sa s ňou „bude robiť“. Dôležité je poradiť jej, dať na výber z rôznych druhov umelých mihalníc, a následne (po konsenze) mihalnice individuálne prispôsobiť potrebám a vkusu klientky, čo sa v rôznych salónoch nedeje. A tak s menšou nádejou dúfam, že sa to (aspoň vo všeobecnosti) budú môcť dozvedieť odtiaľ.
Jeden by neveril, koľko teoretických znalostí musíte mať, aby ste dokázali vyčariť svojou praktickou prácou nejeden úsmev na tvári, obzvlášť ak pracujete s očami. Dnes sa budem snažiť, síce v kocke, ale o to výstižnejšie vysvetliť rozdiel medzi technikami, ktoré sa využívajú pri predlžovaní a zahusťovaní mihalníc (vynímajúc mihalnice v celku, ktoré si môžete zakúpiť v nejednej drogérii, alebo aj v Tescu), aby ste si potom mohli vybrať metódu, Vášmu srdcu (očiam) bližšiu. Nerada volím stredoškolské vysvetľovanie „cez pomlčky“, tak vyberám voľný, ľudský rozprávací štýl.
Donedávna (povedzme rok dozadu) sa u nás využívala len technika predlžovania a zhusťovania mihalníc Eyelash Extensions – LASH TO LASH (one-by-one), a teda technika lepenia jednej umelej mihalnice a jednu prirodzenú mihalnicu. Na Slovensku sa prevažne táto metóda (služba) nazýva 3D mihalnice, avšak touto metódou sa Vaše prirodzené mihalnice reálne nezahustia, nie sú priestorové, keďže pomer mihalníc je 1:1, a teda (z hľadiska pomenovania) ide skôr o „1D mihalnice“. Niekedy sa aj pri tejto metóde mohli aplikovať na jednu Vašu mihalnicu aj dve umelé (o trošku tenšie) mihalnice v tvare písmena ypsilon alebo w, tzv. Y-type a W-type mihalnice, ale takáto umelá mihalnička bola pre prirodzenú mihalnicu trochu ťažšia, odlepila sa skôr akoby mala, čiže tadiaľ cesta neviedla. Takže v konečnom dôsledku touto metódou šlo len o predĺženie vlastných mihalníc a o ich optické zahustenie, keďže umelá mihalnička bola hrubšia ako prirodzená, a oko tak vyzeralo „černejšie“. Čiže, ak má človek v priemere povedzme 100-150 mihalníc, tak aj umelých mihalníc môže mať aplikovaných maximálne toľko (aj keď by sa umelé mihalnice nemali aplikovať na každú jednu prirodzenú mihalnicu!).
Avšak čas plynul, mihalnice rástli a taktiež vznikla nová technika VOLUME LASHES, a teda objemové mihalnice, u nás známe ako 4D, 5D, 6D mihalnice, čo v podstate nie je mylný názov, ale samotné, či už 2D, 3D, 4D, 5D, 6D mihalnice sú len podmnožinou názvu VOLUME LASHES. A teraz základný rozdiel! Umelé mihalnice, ktoré sa aplikujú na prirodzené mihalnice touto metódou, sú omnoho, ale naozaj omnoho tenšie, (oko a mihalnice tak nezaťažujú), a teda na jednu mihalnicu môže lash stylistka aplikovať niekoľko takýchto umelých mihalníc. Z tenkých mihalníc sa vytvárajú tzv. trsy. Ak je tento trs zložený z dvoch tenkých mihalníc hovoríme o 2D mihalniciach, ak je trs zložený z troch tenkých mihalníc ide o 3D mihalnice, ak zo štyroch, tak 4D, ak z piatich, tak 5D atd., ako to vidíme na obrázku.
Tieto techniky sa môžu kombinovať, rovnako môžeme na oko aplikovať rôzne trsy, alebo trsy zložené z rovnakého počtu mihalníc. Nech už si to nazveme akokoľvek (volume lashes, rusian/ukraine volume techniques, objedmové mihalnice, 4D mihalnice …) podstatné je, že touto metódou prirodzené mihalnice už dokážeme reálne zahustiť, mihalničky sú jemnejšie a hrúbkou viac podobné tým prirodzeným. Čiže, ak sme v prípade techniky LASH TO LASH boli limitované počtom prirodzených mihalníc a taktiež symetriou, resp. skôr nerovnakým počtom prirodzených mihalníc na očiach u jednej osoby, (lebo príroda tiež nie je dokonalá) tak v prípade VOLUME LASHES sa tieto nedokonalosti prírody stierajú.
Samozrejme je toho viac, čo by sa k tomu dalo spomenúť, ale tým sa už nezaťažujte, ostatné informácie nech už ovláda Vaša lash stylistka.
Obe tieto metódy majú svoje klady a zápory, ale o tom si povieme nabudúce. Prajem Vám krásny týždeň a ešte krajší, predĺžený víkend plný oddychu. Viky – mihalnice.sk