Vedeli ste, že gin bol kedysi považovaný za liek? Dnes si ho vychutnávame väčšinou ako súčasť koktejlov, no kedysi to bolo úplne inak. Poďme spolu nazrieť do zaujímavej histórie ginu a nalaďme sa tak na tento špecifický alkoholický nápoj.
Gin ako liek
Pôvodne pochádza gin z Holandska. Vynašiel ho profesor medicíny a vedec, Franciscus Sylvius, na univerzite v Leidene. Objavil ho v roku 1650, a to úplnou náhodou. Pôvodne chcel totiž nájsť lacnú verziu diuretika, ktoré by použil ako liek na obličkové problémy.
Doktor Sylvius zmiešal dve močopudné látky, a to olej z borievkových bobúľ a obilný destilát. Túto zmes nazval jenever, nakoľko po holandsky je jenever borievka. Takouto obrovskou náhodou vyrobil niečo, čo dodnes chutí miliónom ľudí na svete.
Nie až tak jasný pôvod
Niektorí považujú vyššie písané tvrdenie, že gin pochádza z Holandska, za nepravdivé. Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že mohol pochádzať z Talianska. Mohli to byť mnísi z 12. storočia, ktorí vyrobili jenever so sladovým vínom a destilátom z borievky.
Dokonca už okolo roku 1055 bola zostavená zbierka procedúr pod názvom Compendium Salernita, ktorá zahŕňa aj recept na tonické víno naplnené borievkami. Keby človek videl viac, možno by sme išli ešte hlbšie do minulosti.
Nasledoval London dry gin
Anglický vojaci si z Holandska priviezli nápoj, ktorý nazvali „holandská odvaha“. Ten angličanom natoľko zachutil, že ho povýšili na národný nápoj. V Londýne neskôr vyvinuli dry gin, ktorý sa od toho holandského odlišuje chuťou a aj výrobou.
Ako ho vyrábali? Destiláciou obilia s pridaním všemožných bylín a iných prísad. Okrem borievky sa zvyčajne pridávala a dodnes sa aj pridáva citrusová alebo pomarančová aróma. Ďalšími rastlinnými látkami, ktoré sa pri výrobe ginu používajú, sú aníz, koreň sladkého drievka, škorica, šafrán, muškátový oriešok, koriander a mnoho ďalších.
Gin Tonic poznáme z Indie
Počas 19. storočia sa Briti sťahovali do Indie. V snahe vyhnúť sa malárii vzrástol dopyt po takzvanej indickej tonickej vode, kedy sa gin pridával do tonickej vody, aby zmiernil jej horkú chuť. Vďaka tomu sa zvýšila popularita tohto nápoja a aj spoločnosti Gin & Tonics.
Vznik Martini
Keď sa povie gin, väčšina hneď pomyslí na koktejl Martini. Približne na začiatku 20. storočia vznikol asi najznámejší a najobľúbenejší koktejl z ginu, Martini. Do polovice 20. storočia registrovala asociácia Bartenders´Guild ďalších niekoľko tisíc koktejlov, ktorým dodnes nie je koniec.
Vlastné múzeum
Gin má dokonca vlastné múzeum. Nachádza sa v meste Hasselt v Belgicku. V 19. storočí totiž priemerný Belgičan vypil až 9,5 litra jeneviéru ročne. Hľadaním perfektnej varianty ginu destilátori experimentovali s prísadami a technológiami, čím práve v Hasselte vytvorili výrobok známy po celej Európe.
Vďaka tomu dnes v severovýchodnom Belgicku nájdete národné múzeum Jenever, kde môžete objavovať príbeh destilovaného nápoja z malých borievok.
Zaujala vás história ginu? V tom prípade si prečítajte aj tento článok.
S ginom sa ľudia stretávajú už viac ako polstoročia. Patrí aj medzi vašich favoritov alebo dávate prednosť inému alkoholu?