Nákup oblečenia vyrobeného z trvalo udržateľných vlákien má mnoho výhody. Podľa EcoWatch je móda druhým najväčším znečisťovateľom na svete, hned po ropnom priemysle. Ak chceme mať pozitívny vplyv na životné prostredie, musíme začať nakupovať uvedomelejšie. Nepoďakuje vám len životné prostredie, ale aj vaša pokožka.
Čo v skutočnosti znamená „udržateľný“? Trvalo udržateľný odev je taký, ktorého cieľom je minimalizovať celkové dopad na životné prostredie. To znamená, že ide o vlákna:
- ktoré sa pestujú bez pesticídov, chemikálii
- ktoré sa dajú recyklovať
- ktorých získavanie vyžaduje menej vody
- ktorých celkového odpadu je menší
- ktoré neobsahujú škodlivé farbivá
Klasické farbivá na oblečenie obsahujú karcinogény
Bežné odevné farbivá (azofarbivá) obsahujú veľa chemikálií, ako je formaldehyd a iné známe karcinogény. Nielenže sú zlé pre životné prostredie, ale aj pre naše telá. Dlhodobý kontakt s pokožkou človeka znamená, že toxické chemikálie sa často vstrebávajú priamo do krvného obehu. Dopady môžu byť rozsiahle:
- kožné vyrážky
- bolesti hlavy
- problémy s dýchaním
- dokonca aj záchvaty
Ďalším hlavným problémom syntetických farbív je však to, že sa neustále vyvíjajú nové zlúčeniny bez toho, aby niekto vedel o rizikách pre ľudí a životné prostredie.
Bežné bavlnené plodiny sú najšpinavšie na svete
Tradičné bavlnené plodiny sú škodlivé. Na ich pestovanie sa používajú 11% svetových pesticídov a 24% svetových insekticídov a zaberajú 2,4% svetovej pôdy. Masové pestovanie bavlny s množstvom vody a pesticídov je zodpovedné za ničenie rozsiahlych ekosystémov, napr. Aralské more v strednej Ázii, a za zhoršujúce sa zdravie ľudí, ktorí žijú tam.
Udržateľná móda z organickej bavlny je pre Zem oveľa lepšie
Hoci výroba ekologickej bavlny stále vyžaduje veľké množstvo vody, našťastie ponúka udržateľnejšiu alternatívu. Napríklad ekologické pestovanie bavlny vytvára biologicky rozmanitú plodinu, čo znamená, že ďalšie plodiny môžu tiež prosperovať vedľa seba, čo pomáha pri úrodnosti pôdy. Ďalšou z hlavných výhod týchto organických materiálov je to, že sa na jej pestovanie nepoužívajú pesticídy, insekticídy, herbicídy. Bio bavlna neobsahuje toxíny, ktoré sú neuveriteľne škodlivé pre poľnohospodárov, pracovníkov, spotrebiteľov a celé ekosystémy.
Keď vieme, čo spôsobujú konvenčne pestované tkaníny, môžeme sa rozhodnúť pre udržateľnosť. Udržateľná móda je prospešná pre životné prostredie a pracovníkov podieľajúcich sa na výrobe týchto vlákien, ale aj pre naše zdravie ako spotrebiteľov.
Udržateľnú módu sa snaží podporvať stále viac a viac gigantických obchodných reťazcov, viac si prečítate napr. tu.