Downov syndróm je ochorenie spôsobené poruchou chromozómov. Ide o najčastejšiu genetickú príčinu intelektuálneho zaostávania u detí a jeho výskyt sa zvyšuje v závislosti od vyššieho veku matky. Pre deti, ktoré sa narodia s Downovým syndrómom je typický plochý profil tváre, zošikmené očné štrbiny, malé ušnice či hyperflexibilita veľkých kĺbov. Najčastejším zdravotným problémom týchto detí je porucha sluchu či zrakové problémy, komplikácie však spôsobuje aj oneskorený motorický, verbálny či sociálny vývin.
Svetový deň Downovho syndrómu si každoročne pripomíname 21. marca. Cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o tom, čo Downov syndróm je, a čo vôbec znamená trpieť týmto ochorením. Zároveň je však zmyslom poukázať na to, akú dôležitú úlohu majú ľudia s Downovým syndrómom v našich životoch a spoločnosti. Úlohou 21. marca je poukázať na to, že títo ľudia majú rovnaké práva ako ktokoľvek z nás. Pomôcť im s čo najprirodzenejším začlenením sa do spoločnosti, by preto malo byť posolstvom nielen 21. marca.
So Svetovým dňom Downovho syndrómu sa viaže aj jeden pekný zvyk. Ľudia si na prejav solidarity obliekajú rozdielne ponožky. Spoločne sa tak snažíme poukázať na to, že: Byť iný je predsa normálne. Nezabudnite preto zajtra pomiešať ponožky nielen sebe, ale aj svojim deťom. Solidarita je predsa to najmenej, čo môžeme urobiť.
KiK, dámske a detské ponožky, 3 páry v balení, 3,19 EUR