Neželaný hluk je jedným z faktorov, ktoré najviac dokážu znepríjemniť bývanie. Dá sa s ním však účinne bojovať a to zvukovou izoláciou vašej domácnosti.
Ani domy nie sú od nežiaducich hlukov chránené
Na kvalitnú zvukovú izoláciu by ste mali myslieť bez ohľadu na to, či staviate dom, alebo rekonštruujete byt. Áno aj do domu môže prenikať nežiaduci ruch, napríklad v prípade, ak bývate pri frekventovanej ceste. Prechádzajúce autá totiž výrazne počuť.
Zároveň však platí, že akustickú penu a ďalšie materiály, ktoré tvoria zvukovú izoláciu, budete skôr potrebovať v byte. Tam totiž máte susedov v bezprostrednej blízkosti, hneď za stenou. A ak aj sú vaši aktuálni susedia v tomto priam ukážkový, nikdy neviete, kto sa k vám môže rokmi nasťahovať.
Rôzne riešenia problémov s nežiaducim hlukom
Našťastie existuje množstvo materiálov a ich kombinácií, vďaka ktorým je možné vytvoriť zvukovú izoláciu na mieru vašim potrebám. Ako príklad môžeme uviesť základnú zvukovú izoláciu steny, ktorá pozostáva z vyrovnávajúcej akustickej podložky hobra, zvukovo izolačnej dosky SILIO a sadrokartónu. A na výber máte aj v prípade potreby zvukovej izolácie stopu, či podlahy.
Rôzne materiály a izolačné konštrukcie sa odlišujú nielen tým, ako účinne izolujú zvuky rozličných frekvencií, ale aj svojou hrúbkou. A práve hrúbka zvukovej izolácie je popri jej účinnosti druhým dôležitým parametrom, na ktorý treba brať ohľad.
Dôvod je jednoduchý: príliš hrubá zvuková izolácai by vás síce zbavila problémo v s hlučnými susedmi, ale zároveň by vám ubrala veľký kus z plochy bytu. Pri zvukovej izolácii totiž nie vždy platí, že hrubšie je lepšie.
Zdroj obrázka:
Autor: fizkes / Stock.adobe.com