Hotelová sieť SIVEK HOTELS je partnerom a podporovateľom historického muzikálu Sybila – Kráľovná zo Sáby, ktorého premiéra bude 17. 3. 2016 v divadle Hybernia. Ako Kráľovná zo Sáby vystúpi Eva Burešová / Eliška Ochmanová, kráľa Šalamúna hrá Daniel Hůlka / Radim Schwab a pisára Baltora Zbyněk Fric/ Peter Strenáčik. Autorom libreta i hudby veľkolepého a výpravného historického muzikálu je Miro Procházka – spevák, hudobný skladateľ, textár a producent pôvodom zo Slovenska. Zároveň jeho spoločnosť HELP Production sa podieľa ako koproducent na vytvorení tohto diela, ďalším koproducentom je Musical production, s. r. o. Réžiu muzikálu má Radek Balaš. V jednej z úloh by sa mal objaviť aj Richard Müller.
Výkonný riaditeľ siete SIVEK HOTELS Viliam Sivek, jr. k tomu hovorí: ,,Sme radi, že naša hotelová sieť SIVEK HOTELSmôže podporiť takýto významný projekt. Celému realizačnému tímu radi u nás poskytneme ubytovanie. Účasť na podpore projektu nás teší o to viac, že ide o česko-slovenskú spoluprácu, ktorá sa prejavuje v rovine autorskej i účinkujúcimi z oboch republík. Očakávame, že muzikál pritiahne pozornosť ako českej, tak aj slovenskej verejnosti a Slováci radi navštívia Prahu aj kvôli tejto kultúrnej udalosti.“
Časť filmových partov, ktoré budú premietané v divadle a sú úvodným vstupom do deja samotného muzikálu, sa nakrúcala na Slovensku. Neďaleko Kechneca nakrúcali snímky karavány kráľovnej zo Sáby počas prechodu púšťou. Muzikál je výpravným multimediálnym a multižánrovým predstavením s tematikou kráľovnej zo Sáby a múdreho kráľa Šalamúna. Venuje sa histórii Orientu a stretu dvoch kultúr. Keďže Sibyla bola známa proroctvami a víziami, muzikál prepojí minulosť so súčasnosťou a Sibyline vízie budú aplikované na dnešný svet. Viac o muzikáli je na www.muzikalsibyla.cz a www.musical-production.cz.
Produkcia muzikálu spustila na www.facebook.com/muzikalsibyla aj súťaž „Vyhrajte pobyt v SIVEK HOTELS v Prahe so vstupenkami na muzikál Sibyla, Kráľovná zo Sáby!“ Fanúšikovia tejto stránky môžu získať aj ďalšie ceny, ktorými sú vstupenky na uvedený muzikál.
Obsah muzikálu Sybila – Kráľovná zo Sáby
Na pozvanie kráľa Šalamúna prichádza Sibyla, kráľovná zo Sáby do Jeruzaléma. Po únavnej niekoľkomesačnej ceste vchádza cez mestské brány mnohopočetný kráľovský sprievod (karavána). Prináša cudziu kultúru, ľudí v orientálnom oblečení, doteraz nevídané zvieratá a bohatstvo. V ľuďoch táto karavána vyvoláva údiv, ale aj obavy.
Po príchode Sibyly nasleduje veľkolepé privítanie a veľká hostina usporiadaná kráľom Šalamúnom. Ako prejav úcty a vďaky venuje Sibyla kráľovi vzácne poklady a dary. Netradičným darčekom sú aj orientálne brušné tanečnice, ktoré vyvolajú u manželiek kráľa Šalamúna pohŕdanie, ale aj veľký smiech. V tej dobe je bežné mnohoženstvo a kráľ Šalamún má niekoľko sto žien.
Kráľ Šalamún usporiada veľkú slávnosť spojenú s pitím, tancom a zábavou. Sibyla ako hosť na kráľovskom dvore spoznáva múdrosť veľkého panovníka, zvesti o Šalamúnovom múdrom panovaní sa dostali až do ďalekej Sáby. Sibyla je svedkom známeho sporu dvoch žien o dieťa. Jedna z nich zaľahla svoje dieťa a našla ho ráno mŕtve. Šalamún rozsúdi múdro aj tento spor.
Medzi kráľom Šalamúnom a kráľovnou Sibyla vzplanie veľká láska. Šalamún má možnosť lepšie spoznať Sibylu, ktorá líči kráľovi svoje vízie a proroctvo o ďalekej budúcnosti Jeruzalema, ale aj celého sveta.
Prítomnosť Sibyly nehrá do kariet veľrady kňazov na čele so Sadokom, ktorí proti kráľovnej spriadajú intrigy a snažia sa Sibylu vyhostiť z krajiny. Hlavnou príčinou odchodu kráľovnej je narodenie jej a Šalamúnovho spoločného syna. Šalamún aj proti vôli kňazov chce vyhlásiť svojho potomka následníkom trónu.
Sibyla odchádza so svojím sprievodom a verným priateľom Pisárom, ktorého úlohou je zaznamenať dejiny, udalosti tej doby a proroctvá Sibyly. Pisár je tajne zamilovaný do kráľovnej zo Sáby. Sibyla a Pisár nikdy nedorazili do svojej vlasti. Ich púť končí v púšti, kde Sibyla plní svoje poslanie a diktuje svoje vízie, proroctvá a poznanie o Bohu.
Celý historický dej je prepletený víziami budúcej modernej doby. To všetko umocňuje i moderná hudba v tejto časti. V scénach, ktoré predstavujú súčasnosť, sa divák stretáva so zjaveniami Sibyly, Šalamúna a pisárom, ktorí ako duchovia symbolizujú protipóly Temnoty a Svetla. Tým, že sa v minulosti kráľ Šalamún odvrátil od Boha, predstavuje kráľa Temnôt. Sibyla a Pisár znázorňujú opačné protipóly Svetla, čo je aj vizuálne odlíšené v divadelnom spracovaní.
Každý po prežití svojich životov končí na danom stupni – úrovni, ktorú si zaslúži svojimi činmi na tejto zemi. Záverečná časť Večnosť dáva ľuďom nádej, že aj v tých najťažších chvíľach života má najväčší zmysel láska.
„Len láska zostáva, aj keď je všetko stratené …“