Aj vám sa často stáva, že viacero potravín musíte vyhodiť, a to len kvôli tomu, lebo ste ich do dátumu spotreby nedokázali spotrebovať? Viacerí odborníci apelujú na to, aby sme nakupovali rozumne a len to, čo naozaj stihneme spotrebovať a nepokazí sa nám to.
Ako ale správne nakupovať potraviny, aby ste nimi zbytočne neplytvali?
Do obchodu chodievajte so zoznamom
Aby ste nakúpili len potraviny, ktoré reálne spotrebujete, do obchodu chodievajte vždy so zoznamom potravín. Nikdy nekupujte nič naviac, jedine, ak vás napadne, že vám konkrétna potravina chýba a nemáte ju na zozname. Odporúčame nespoliehať sa na akcie, aj keď niektoré výrobky, ako napríklad cukrovinky, či dobrá káva môžu byť výrazne lacnejšie.
Takto nenakúpite zbytočnosti a kúpite len to, čo reálne spotrebujete.
Plánujte jedálniček na týždeň
Je lepšie chodievať do obchodu radšej častejšie a kupovať čerstvé potraviny. Vždy je však dobré, ak si naplánujete jedálniček na celý týždeň. Takto kúpite potraviny, ktoré potrebujete na prípravu jedál, najmä obedov a večier. Vyhnete sa tak zbytočnému plytvaniu potravín a rozmýšľaniu, čo pripraviť zo surovín, ktoré vám ostali v špajze, či v chladničke a nemáte ich na čo použiť.
Kupujte častejšie a kvalitnejšie potraviny
Každý z nás sa prirodzene snaží šetriť na potravinách a radšej nakúpi viac potravín nízkej kvality. Toto však nie je správna cesta. Odporúčame investovať viac peňazí do lokálnych potravín. Prirodzene nás to núti nakupovať uvedomelo, nakoľko sú lokálne potraviny drahšie ako tie bežne dostupné v hypermarketoch. Ak chcete kúpiť napríklad čokoládu, kúpte si bio čokoládu, ktorá je mnohokrát chutnejšia a zdravšia ako komerčné značky čokolád.
Ak chcete nakupovať a zároveň chrániť životné prostredie a svoje peňaženky, držte sa týchto pravidiel. Ak si vytvoríte v nakupované systém,kúpite všetko potrebné a nebudete mať špajzu plnú potravín, ktoré reálne v najbližšej dobe nespotrebujete.
Zdroj obrázka:
Autor: Rido / Shutterstock.com