Med má doma (takmer) každý. Obzvlášť v našej krajine, v ktorej má včelárstvo bohatú tradíciu. Či už ho obľubujeme pre jeho sladučkú chuť, alebo využívame pri zdravotných problémoch, rozhodne ide o obľúbenú súčasť našej stravy.
Med z Austrálie a Nového Zélandu
Medu existuje množstvo druhov, keďže jeho vlastnosti výrazne ovplyvňujú rastliny, s ktorými včely prichádzajú do kontaktu. Niektoré sú preto špecifické pre určitú krajinu, či krajiny ak tam rastú rastliny, ktoré inde nie. To je aj prípad manuka medu.
Manuka (Leptospermum scoparium) je drevina pôvodom z Austrálie a Nového Zélandu. Manuka med má červenojantárovú farbu a karamelovodrevitú vôňu s intenzívnou bylinnou arómou. Po ochutnaní prídete na to, že v porovnaní s bežnými medmi u nás je menej sladký a má horkastú dochuť.
Čo ho však robí naozaj výnimočným, je vyššia koncentrácia metylglyoxalu (MGO). Vďaka tomu zvykne byť oveľa účinnejší pri rôznych zdravotných problémoch v porovnaní s bežnými druhmi medu.
Toto sú účinky manuka medu
Manuka med je antibakteriálny a výbornú odolnosť preukazuje aj voči vírusom. Dokonca do takej miery, že baktérie ani vírusy by nemali byť schopné vybudovať si voči účinkom manuka medu imunitu.
Ak teda budete manuka med užívať pri bolesti hrdla, čo je časté využite aj bežnejších druhov medu, účinky by ste mali pocítiť oveľa rýchlejšie. Pravidelná konzumácia manuka medu (v odporúčanom množstve) môže poslúžiť aj ako skvelá podpora vašej imunity. Okrem toho vám manuka med môže pomôcť aj pri zmierňovaní bolestí žalúdka, zlepšovaní trávenia, či ako zdroj energie (samozrejme ako doplnok k pestrej a vyváženej strave).
Vyššie uvedené účinky manuka medu sa týkajú jeho konzumácie, ale vhodný je aj na vonkajšie použitie. Používa sa totiž ako prírodná masť na rôzne rany, či odreniny, pri ktorých podporuje hojenie. Vysoká koncentrácia cukru zase pomáha chrániť rany.
Zdroj obrázka:
Autor: Liga Cerina / Shutterstock.com