Keď sa povie „slnečné kolektory“ alebo „solárne panely“, väčšina ľudí si predstaví fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie, ktorá je všestranne využiteľná. Termické slnečné kolektory ostávajú v úzadí a verejnosťou sú spravidla vnímané ako jednoúčelové zariadenia s obmedzeným využitím. Je tomu ale naozaj tak?
Hovorí Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar: ,,Pravdou je, že termické kolektory je možné použiť len tam, kde je potreba teplej vody. Kde všade potrebujeme teplú vodu? Ubytovne, hotely, domovy sociálnych služieb, kúpaliská, rekreačné zariadenia, kempingy, rodinné domy, bytové domy, mliekarne-všade tam potrebujeme teplú vodu. Ako vidíme, tých prevádzok je neúrekom. V spolupráci s naším dlhoročným partnerom, spoločnosťou Alterna, sme zrealizovali niekoľko zaujímavých realizácií z nedávneho obdobia na takýchto objektoch.“
Autocamping Bobrovec
Kempy sú vo všeobecnosti veľmi vhodné zariadenia z hľadiska použitia termických kolektorov. Potreba teplej vody je tam najmä v lete čo je v presnom súlade s najväčším energetickým prínosom zo slnečných kolektorov, keďže v letnom polroku dopadne na povrch zeme až 75% slnečného žiarenia z celého roka. Počas letného obdobia sú tak kolektory využité na maximum a prevádzkovateľovi kempu dokážu zabezpečiť nemalú úsporu pri ohreve úžitkovej vody.
,,Príkladom takéhoto použitia je aj solárny systém od spoločnosti Alterna nachádzajúci sa v autocampingu neďaleko vodnej nádrže Liptovská Mara. Ohrev vody tu zabezpečuje 8 kusov horizontálnych slnečných kolektorov TS 530/M, ktoré ohrievajú 1000 litrový zásobník. V prípade nedostatočného solárneho výkonu sa zásobník dohrieva elektrickým kotlom,“ konštatuje T.Jančařík.
Dodáva, že ďalším príkladom ekologického a ekonomického zmýšľania majiteľa je aj Kemp u Kukačků, nachádzajúci sa na Šumave pri vodnej nádrži Lipno v Českej republike. Ohrev vody tam zabezpečuje 12ks slnečných kolektorov TS 300 uložených v 3 radoch po 4ks na budove s hygienickým zázemím.
Rekreačný areál v Podbanskom
Spoločnosť Alterna realizovala aj solárne systémy v rekreačnom areáli v Podbanskom. Areál tvorí viacero budov slúžiacich na ubytovanie hostí. Ohrev vody pre ubytovaciu časť a reštauráciu je zabezpečený solárnym systémom pozostávajúcim na každej budove zo 4 slnečných kolektorov TS 500 s celkovou plochou 10 m2.
,,V prípade tejto realizácie bolo hlavnou výzvou nepoškodiť takmer nepochôdznu strechu. Na transport kolektorov tak bol využitý samoťažný rebrík. Ďalšou zaujímavosťou je, že zdrojom tepla je centrálna kotolňa v ďalšej budove a bolo potrebné vyriešiť reguláciu celého systému tak, aby majiteľ nepocítil žiaden výpadok teplej vody. Systém je navyše zapojený tak, že obsluha má možnosť voľby, či chce v prípade slabej dostupnosti slnka ohrievať celý bojler – za predpokladu, že sú izby obsadené, alebo iba jeho hornú časť – za predpokladu slabšej ubytovanosti. Systém je vybavený aj zmiešavacími ventilmi proti obareniu, ako aj záložným zdrojom pre prípad výpadku prúdu. Celý systém riadenia vykurovania, ohrevu vody a solárneho systému dodávala spoločnosť Alterna,“ hovorí T.Jančařík.
Hotel v Spišskom Štiavniku
To, že „na východe nič nie je“ dávno nie je pravda. Minimálne v Spišskom Štiavniku sa nachádza jedna zaujímavá realizácia solárneho systému od spoločnosti Alterna. Tento solárny systém tvorí celkovo 16 kolektorov TS 500, ktoré sú uložené v 2 radoch na plochej streche jednej z budov hotela. Najväčšou výzvou bolo práve kotvenie kolektorového poľa na strechu, keďže majiteľ požadoval kotvenie na falce. Prvky na kotvenie dodala spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar. Solárny systém zabezpečuje ohrev vody pre hygienické účely a takisto ohrieva aj bazén nachádzajúci sa v interiérových priestoroch hotela.
Zaujímavé je zapojenie kotolne, kde sa energia podľa nastavenia ukladá do zásobníkov TÚV a v prípade prebytkov do aku zásobníka. Prebytky z aku zásobníka sa môžu využiť na prebíjanie do zásobníka TÚ – ak nebude dostatočne ohriaty, prípadne na ohrev interiérového bazéna.
Niekoľko príkladov realizácií slnečných kolektorov a solárnych systémov na budovách:
Kaštieľ Mojmírovce, SR 2005 (40 kolektorov TS300, zásobník 500l, ohrev vody pre sprchy + ohrev bazéna, udržiavanie teploty v bazéne 28°C).
Pasívne domy Koberovy, ČR 2007. Súbor 13 pasívnych domov (3 kolektory TS 300 zaintegrované do strešného plášťa, Hlavná cena súťaže Energetický projekt roku 2007)
Solárny systém Poľnohospodárske družstvo Lovčica, máj 2017 (7x TS500 + 750l, TÚV)
Bytový dom Detva, 2017 (35 kolektorov TS 500, 4 akumulačné zásobníky, celkový objem zásobníkov 4000 l, TÚV, ročná produkcia 40 MWh tepelnej energie, diaľkové sledovanie) Solárny systém Bytový dom ZVOLEN, máj 2018 (16x TS 500 + 2000l, príprava TÚV)
Solárny systém Bytový dom BB – Sásová august/september 2018 ( 30ks TS500 + 4000l,TÚV)
SPŠ Stavebná v Trenčíne, 2018 (Prvá škola v energetickej triede A0 Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na úrovni 17,4%, 98 ks TS300, 14 blokov po 7ks, 2ks 1000l zásobníkov, príprava TÚV, ohrev bazénovej vody)
Solárny systém DSS Tekovská Breznica, apr/máj 2019, (30ks TS300 + 3000l, TÚV)
Hotel Jezerka Jizerské hory, ČR 2006 (78 + 42 kolektorov (na dvoch budovách), zásobníky 2×2000 litrov, ohrev pitnej vody, sezónny ohrev vonkajšieho a vnútorného bazéna)
THERMO|SOLAR pri výrobe používa maximum domácich komponentov. Záruka na kolektory je 12 rokov a životnosť viac ako 40 rokov. Kolektory majú minimálne prevádzkové náklady, lokálne dostupný servis a podporu miestnych inštalatérov.
Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080