Používanie detských autosedačiek je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou pre každého rodiča, ktorý svoju ratolesť preváža v aute. Na autosedačky by sa však mamičky a oteckovia nemali pozerať iba ako na nevyhnutnú povinnosť, ale uvedomiť si jej skutočný význam. Výber a správne používanie autosedačky môžu totiž výrazne ovplyvniť jej konečný účinok. V tomto článku si preto zosumarizujeme niekoľko základných vecí, ktoré by sme mali pri používaní detských autosedačiek zohľadniť.
Výber bezpečnej autosedačky
Bezpečná autosedačka je nie len kvalitná, ale predovšetkým určená presne pre vaše dieťa a v neposlednom rade aj správne použitá. Ale poďme pekne poporiadku.
Áno, kvalita je základom. Kvalita konštrukcie, nezávadnosť materiálov, jednoduchosť inštalácie. To sú všetko veci, ktoré majú na celkový účinok autosedačky zásadný vplyv. V dnešnej dobe musí každá kvalitná autosedačka prejsť normou ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Ak si však pozriete každoročne vychádzajúce testy autosedačiek ADAC, zistíte, že napriek získaniu tohto certifikátu, je množstvo autosedačiek veľmi zle hodnotených. Pri výbere sa preto riaďte aj výsledkami testov, recenziami a radami certifikovaných predavačov. O kvalite totiž nerozhoduje len cena. Príkladom je autosedačka Jené Strata, ktorá dostala v aktuálnych testoch ADAC (kategórie do 13 kg) najhoršie hodnotenie 4,5. Jej cena sa pritom pohybuje až okolo 400 Eur. Pri výbere by ste však samozrejme nemali zabúdať ani na to, ako vášmu dieťatku sadne, či sa zmestí do vášho auta (napríklad aj s inou sedačkou) a aká je kvalita poťahov sedačky. Pri dlhších jazdách totiž môžu nekvalitné poťahy spôsobiť vášmu dieťatku exém a zabúdať netreba ani to, že poťah autosedačky je vhodné po určitom čase vyprať.
Ak sa rozhodnete kúpiť autosedačku z bazáru, vyberajte si len autosedačku o ktorej minulosti ste presvedčení na 100%. Tá totiž už za sebou môže mať nehodu, ktorá narušila jej bezpečnostné vlastnosti, napriek tomu, že to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé.
Výber autosedačky
Okrem výšky vášho dieťatka (nesmie presahovať autosedačku), je hlavným kritériom pri výbere hmotnosť. Vek dieťaťa je skôr orientačným faktorom. Autosedačky sa delia do 4 základných hmotnostných kategórií. Prvou sú tzv. “vajíčka”, teda sedačky kategórie 0 až 0+. Tie sú určené pre najmenšie deti do 10 až 13 kg. Ďalšie kategórie 1, 2 a 3 sú určené pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg, 15 až 25 kg a 22 až 36 kg. V reále sa však stretnete častejšie s autosedačkami, ktoré zahŕňajú viac hmotnostných kategórií. Ide o prenastaviteľné autosedačky od 0 do 18 kg, 9 do 36 kg, 15 až 36 kg a podobne. Tie vám ušetria peniaze i čas pri výbere, no treba si uvedomiť, že na prenastaviteľné autosedačky sú kladené aj väčšie nároky na kvalitu konštrukcie. Vyberajte preto vždy iba kvalitné modely.
Autosedačka s Isofixom či bez?
Väčšina autosedačiek sa uchytáva pomocou samotného bezpečnostného pásu vozidla. Je to lacnejšia možnosť, nie však jednoduchšia a už vôbec nie bezpečnejšia. Napriek tomu, že autosedačky, ktoré su uchytené pomocou bezpečnostného pásu správne, majú takmer rovnakú úroveň bezpečnosti ako sedačky s Isofixom, problem tkvie v zložitosti ich uchytávania. Množstvo rodičov bohužiaľ odignoruje priložené manuály a v zhone uchytáva autosedačky nesprávnym spôsobom. To má potom pri nehode často fatálne následky. Naopak, pri autosedačkách s Isofixom, sa nemáte kde pomýliť.
Čo je to Isofix? Ide o homologizovaný bezpečnostný system uchytávania, ktorý pozostáva s Isofix základne, ktorá sa pripne priamo ku výčnelkom v karosérii vozidla, umiestnenými pod sedadlom. Autosedačku teda v reále iba pricvaknete. Takto uchytená autosedačka sa pri náraze takmer nehýbe, čím je bezpečnejšia a samozrejme aj zjednodušuje rodičom život. Za Isofix si priplatíte okolo 30 Eur. Táto investícia sa však môže vyplatiť.
Okrem prečítania priloženého manuálu, treba myslieť aj na niekoľko bezpečnostných zásad. Deti do cca 13 kg majú autosedačku vždy umiestnenú v protismere jazdy. Pri umiestnení autosedačky treba dávať pozor na airbag. Ak je dieťa umiestnené na prednom sedadle, predovšetkým v protismere jazdy treba vždy vypnúť airbag. Pozor treba davit aj na bočné airbagy. Najbezpečnejším miestom v aute, je vždy stredné zadné sedadlo. Dieťa sa totiž nemá kde udrieť a tiež sa znižuje riziko, že dieťa zraní uvoľnené predné sedadlo.
Viac o autosedačkách
Pre viac informácií o autosedačkách sme pre vás pripravili menšiu infografiku, ktorá sumarizuje základné fakty o autosedačkách, ich používaní či to, kde v Európe sú povinné.