Bardejovské Kúpele sa nachádzajú asi 5 km od Bardejova. Dá sa tam dostať pešo po turistickom chodníku, MHD alebo individuálne autom. Záchytné parkovisko ako aj zastávka autobusov je hneď na začiatku kúpeľov a odtiaľto sa pešo vyberiete na príjemnú prechádzku po kúpeľoch zahalených zeleňou. Kúpele boli už oddávna populárne hlavne v kruhoch uhorskej a poľskej šľachty, neskôr ich vyhľadávali osobnosti z celého Československa. Dnes tu je počuť okrem slovenčiny a češtiny hlavne poľštinu, ukrajinčinu ale aj bieloruštinu. Je tu bohatá ponuka liečebných pobytov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, ráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby pohybového ústrojenstva, choroby obličiek a močových ciest, ženské choroby a choroby z povolania.
Pre bežného turistu, ktorého nezaujímajú liečebné pobyty, núkajú kúpele veľa iných atrakcií. Samozrejmosťou sú na diaľku rozvoniavajúce dielne na výrobu kúpeľných oblátok, kde v rámci nákupu a ochutnávky môžete naživo sledovať ich výrobu. Počas letných horúčav ale aj mimo nich sa môže návštevník občerstviť minerálnou vodou priamo z prameňov a schladiť na letnom kúpalisku alebo vo wellness centre, kde je okrem troch bazénov s ohrievanou vodou aj saunový svet. Tí, čo ich zaujíma história, ľudová architektúra a tradície, určite musia navštíviť Skanzen a Národopisnú expozíciu Šarišského múzea. S deťmi navštevujeme skanzen pravidelne a stále ich zaujme niečo nové . Čo sa týka národopisnej expozície, tak hlavne malým zvedavcom poskytne odpovede na otázky, ako sa čo v minulosti vyrábalo:-) Viac vám už priblížia moje fotky:
Na tomto mieste si môžete sami načapovať jeden z dvoch druhov minerálnych vôd: hlavný a lekársky prameň.
Kúpeľný dom Astória
Socha cisárovnej Sissi na pamiatku jej pobytu v kúpeľoch
Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave – etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu.
Národopisná expozícia sa nachádza spolu s ďalšími dvoma expozíciami ( Lekárenská expozícia a expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov) vo vile Rákoci. Prezentuje kroje, domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša. Podáva názorný obraz o živote predošlých generácií. Ľudový odev je tu zdokumentovaný vo vývojových etapách. Remeslá sú inštalované v dvoch rovinách. Zachytávajú vývoj remesla a zároveň technológiu výroby. Najväčšia pozornosť je venovaná hrnčiarstvu (výroba hlinených nádob), klobučníctvu (výroba klobúkov), obuvníctvu (výroba topánok a čižiem), pernikárstvu (výroba a zdobenie perníkov), sviečkarstvu (výroba sviečok), z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, ďalej košikárstvo a pod.
Toľko stručne o Bardejovských kúpeľoch. Ak si ich chete k kľude obzrieť a oddýchnuť si, rezervujte si na nich celý deň:-)
viac info nájdete na : http://www.muzeumbardejov.sk , www.kupele-bj.sk , www.tik-bardejov.sk