Jedným z „modernejších“ zdravotných problémov, ktorý trápi veľké množstvo ľudí rôzneho veku, sú bolesti chrbtice. Ako to býva aj pri iných bolestiach aj tu rozlišujeme medzi akútnou a chronickou bolesťou.
Akútna vs. chronická bolesť
Akútnu bolesť chrbtice je možné si privodiť náhle pri nadmernej fyzickej záťaži a tiež pri rôznych úrazoch. V takýchto prípadoch je príčina zväčša jasná, dôležitý je okamžitý lekársky zásah, aby sa predišlo vážnejším komplikáciám.
Ako sa však človek prepracuje ku chronickej bolesti chrbtice? Najčastejšou príčinou sú degeneratívne zmeny, ktoré sa môžu vyvinúť v akomkoľvek veku a vznikať môžu aj od narodenia.
Rozhodne tak nejde len o problém starých ľudí. Obzvlášť u mladých sa tieto zmeny rozvíjajú nesprávnym životným štýlom. Nedostatok pohybu, či veľa času za počítačom, to sú najčastejšie negatívne faktory. Z tohto pohľadu sú rizikové aj sedavé zamestnania. Preto sme v úvode označili bolesti chrbtice za „modernejší“ zdravotný problém.
Čo robiť pri bolestiach chrbtice?
Na začiatok je možné skúsiť gély s analgetickým účinkom alebo náplasti proti bolesti. Ak však bolesti neustúpia po viac ako 6 hodinách, je to problém, ktorý treba riešiť na súkromnej ortopédii Bratislava, prípadne u neurológa.
Po vyšetrení lekár nasadí adekvátnu liečbu. Často ide o medikamenty proti bolesti, či infúznu terapiu. Zbavenie sa bolesti je však len prvým krokom. Aby sa problémy neopakovali, je potrebné pre to niečo urobiť.
Najvhodnejšie je zamerať sa na redukciu hmotnosti. Nemusíte hneď trénovať ako vrcholová športovkyňa, môže ísť o pravidelné prechádzky, či bicyklovanie. Úplne najviac sa na problémy s chrbticou v rámci pohybu odporúča plávanie. Pomôcť môže aj cvičenie, i keď s tým je najlepšie začať pod dohľadom fyzioterapeuta, aby ste sa naučili, ktoré cviky a pohyby sú pre vašu chrbticu dobré a ktoré nie.
Zdroj obrázka:
Autor: 9nong / Shutterstock.com