Žiadna matka nechce, aby jej dieťa trápili zdravotné problémy. Už v tehotenstve a pri dojčení sa snaží upraviť stravovanie, nakoľko vie, že na zdravie dieťaťa má vplyv aj to, čo jedáva ona. Keď sa však ku všetkým problémom (nočné vstávanie, problémy s dojčením) pridruží dojčenská kolika, mnohým mamičkám sa pri vyslovení týchto zdravotných ťažkostí zatočí hlava. Dojčenská kolika je len prechodná, avšak dokáže znepríjemniť život nielen dieťaťu, ale aj rodičom.
Čo by sme mali vedieť o dojčenskej kolike?
Základné informácie
Jedná sa o zdravotný problém, ktorý postihuje predovšetkým bábätká medzi 2-3 mesiacom. Najmä prvorodičky majú s týmito ťažkosťami problémy, pretože dojčenská kolika sa prejavuje ako obyčajná nespokojnosť dieťatka, ktorú vyjadruje intenzívnym plačom. Postihuje približne 20-25% dojčat, takže je šanca, že zrovna vaše dieťa nebude trápiť. Nikdy to však dopredu neviete, preto je potrebné dozvedieť sa dôležité informácie o dojčenskej kolike skôr, ako bude robiť problémy.
Príznaky koliky
Dojčenské koliky sa prejavujú záchvatmi plaču najčastejšie v nočných hodinách, ktoré trvajú dlhšie ako tri hodiny. Žiadny spôsob upokojenia nefunguje, čo je vyčerpávajúce práve pre matky. Nejedná sa o klasický plač, mrnčanie, ale o silný záchvatovitý plač. Dieťatko trápia intenzívne bolesti bruška a svoju nespokojnosť dáva najavo práve plačom. To, že sa jedná o dojčenskú koliku a o intoleranciu laktózy, ktorá je s tým spojená, môžete zistiť, ak dieťatko priťahuje nožičky k brušku, je červené v tváričke a napína sa.
Azda najčastejšou príčinou detskej koliky je návrat potravy (mlieka) zo žalúdka naspäť do pažeráka. Odborne sa tomuto termínu hovorí gastroezofageálny reflux. Je sprevádzaný vracaním a hrckaním. Dieťatko nemá ešte dostatočne vyvinutý tráviaci trakt a práve preto vznikajú tieto ťažkosti, ktoré spôsobujú detskú koliku.