Zabalila som ti vitamín C, nech v zákopoch nenachladneš. Takú vetu mladí regrúti, ktorí odchádzali do 1. svetovej vojny, od svojich matiek určite nepočuli. Pred 100 rokmi ešte vitamín C nikto nepoznal.
Práve teraz na jeseň je dôležité ho do organizmu doplniť, a pri tej príležitosti sme si pre vás pripravili prehľad 7 zaujímavostí o vitamíne C, ktoré ste ešte nepočuli.
1. Ľudia, netopiere a morčatá majú problém
Väčšina zvierat a rastlín si dokáže vitamín C vyrobiť sama. Človek však musí túto látku prijímať potravou. Rovnakým obmedzením trpia:
● opice a ľudoopy,
● netopier indický,
● kapybara a morča.
2. Feničania boli pripravení
Starodávni Feničania sa na svoje zámorské plavby zásobovali vitamínom C. Ovocie by im nevydržalo, preto vozili zásobu semienok. Pri klíčení začali semená produkovať vitamín C a potom ich námorníci zjedli.
3. Nápoj z octu chráni proti skorbutu
Stredovekým moreplavcom táto znalosť chýbala a kvôli nedostatku vitamínu C ich sužoval skorbut. Až lekár James Lind v roku 1747 zistil, že keď chorým naordinuje nápoj z octu, morskej vody a šťavy z 2 pomarančov a 1 citróna, rýchlo sa uzdravia.
4. Objav začal v maďarskom laboratóriu
Vitamín C ako taký bol však prvýkrát izolovaný až v roku 1928. Podarilo sa to maďarskému, biochemikovi Albertovi Szent-Györgyimu. Objavenú látku pomenoval kyselina hexuronická. Až neskôr sa začalo používať označenie kyselina askorbová.
5. Vitamín C je bezpečný
Odporúčaná denná dávka vitamínu je 60 mg. Niektorí ľudia tvrdia, že vysoké dávky tohto vitamínu sú všeliek na snáď všetky mysliteľné choroby. Vedci však túto teóriu nepodporujú. Našťastie sa vitamínom C nedá predávkovať, telo ho vylúči v moči.
6. Najviac C nie je v citrusoch
Úplne najviac vitamínu C je v šípkach a čiernom ríbezlí. Za nimi nasleduje ružičkový kel, kiwi a brokolica. Okrem citrusových plodov obsahuje vitamín C napríklad aj kapusta.
7. Varenie ho ničí
Vitamín C je chúlostivý na teplo. Po každých 5 minútach varenia sa z potraviny stratí 10% vitamínu. Preto je najlepšie plody konzumovať čerstvé alebo si z nich pripraviť čerstvú šťavu.
Odšťavovač musí mať nízke otáčky
Ak chcete pri príprave štiav zachovať čo najviac vitamínov, dobre vyberajte odšťavovač. Je dôležité, aby mal podobne ako Oscar DA-1200 nízke otáčky od 63 do 75 otáčok za minútu. Pri rýchlejšom pohybe by sa surovina príliš zahriala a začalo by dochádzať k strate vitamínov.