Na pohľad obyčajné tričko s potlačou či farebné pyžamo môžu znamenať veľké riziko pre ľudské zdravie. Bežne dostupné oblečenie, ktoré nájdete v ázijskom textile, slovenských a zahraničných obchodných reťazcoch ale i malých značkových butikoch, vám môže spôsobiť zdravotné problémy.
Lacné oblečenie má svoje nevýhody
Obchodmi s oblečením sme doslova obkľúčení z každej strany a aj tak si často nevieme vybrať vhodné nohavice či košeľu. Vďaka silnému dopytu vzniká priestor na neetické a neekologické praktiky v textilnom priemysle.
Detská práca, vykorisťovanie a pašeráctvo zasahujú najmä do sociálnej oblasti. Pracovníci v textilných fabrikách sú však v snahe udržania cien na minime bezprostredne vystavení aj nebezpečným chemikáliám, ktoré vážne ohrozujú ich zdravie. Roztomilé detské pyžamá či pekné šaty – to všetko môže priniesť chemikálie aj do vášho šatníka. Kúpou lacného oblečenia prispievame nielen k ohrozovaniu životného prostredia, ale priamo ohrozujeme aj vlastné zdravie.
Tričko s potlačou môže ublížiť
Niektoré lacné textílie obsahujú ťažké kovy, množstvo alergénov a karcinogénnych látok. Do nášho tela sa dostanú priamo cez pokožku. Je bežné, že v obyčajných tmavých nohaviciach či tričku výraznej farby sa nachádzajú nadlimitné množstvá chrómu, niklu, antimónu, medi či ortuti.
Pri finálnej úprave odevov sa škodlivé chemikálie, predovšetkým ftaláty a formaldehyd, používajú na zmäkčovanie, farbenie a nekrčivú úpravu. Formaldehyd je silný alergén, ktorý spôsobuje lokálne alergie na pokožke, ale aj silné opuchy sliznice. Je zároveň klasifikovaným karcinogénom. Do bavlny sa dostávajú aj pentachlórfenoly a pesticídy. Môžu za to nekvalitná hnojiva a neekologické skladovanie a balenie.
Všetky tieto látky prenikajú do nášho tela a poškodzujú činnosť žliaz. Podnecujú vznik nekontrolovanej činnosti orgánov. Tie sa neskôr prejavujú vo forme ťažkých chorôb a u tehotných žien ohrozujú aj samotný plod. Najrizikovejšou skupinou sú najmä deti do 3 rokov, ktorých pokožka je náchylnejšia na alergické reakcie a jej jemnosť umožňuje rýchlejší prienik chemických látok do organizmu. Preto si pri výbere detského oblečenia dajte pozor.
Nekupujte oblečenie, ktoré vám nevonia
Aj v slovenských obchodoch boli nájdené výrobky, ktoré prekračujú povolené limity pomeru chemických látok o stovky až tisícky percent. V praxi to napríklad znamená, že denne si obliekame spodnú bielizeň, ktorou sa do nášho tela dostane až 400-krát viac chrómu, ako je pre nás bezpečné.
Spoľahlivým znamením zdraviu škodlivého textilu je zápach. Špecifickou arómu, ktorá bola kedysi typická najmä pre obchody s lacným čínskym oblečením, čoraz častejšie ucítite aj v značkových obchodoch. Štipľavý, ostrý zápach je spôsobený formaldehydom, ktorý sa uvoľňuje po rozbalení textilu.
Zdravie vám zachráni bio oblečenie
V boji proti nezdravým chemickým látkam v oblečení našťastie existuje účinná zbraň – BIO oblečenie pre deti i pre dospelých. Etickým a ekologickým spôsobom nadobudnuté materiály sa pod neustálym dohľadom spracovávajú do zdravotne nezávadných produktov.
Biobavlna, ľan či biobambus sa pestujú iba za pomoci najkvalitnejších prírodných hnojív a pestovatelia garantujú eticky a sociálne korektný prístup k svojim pracovníkom. Materiály s certifikátom GOTS garantujú absolútnu zdravotnú nezávadnosť materiálov. Ich pestovanie, spracovanie, balenie i distribúcia sú totiž prísne kontrolované.
Bio výrobky svojim dizajnom nie len konkurujú, no v mnohých prípadoch aj predčia známe svetové značky. Už dávno sa nejedná o fádne ľanové košieľky, ale elegantné a pestrofarebné bio oblečenie, za ktoré sa rozhodne nemusíte pred nikým hanbiť. Jeho kúpou navyše chránite životné prostredie. Ak teda zvažujete revolúciu v prístupe k oblečeniu, mali by ste sa vydať cestou Bio.