Správať sa šetrne k zdrojom, ktoré nám ponúka naša planéta, musíme na všetkých úrovniach. Či ako jednotlivci, aleboako štáty a aj na úrovní firiem a iných organizácií. O potrebe ekologickejšieho správania sa hovorí už dlho v súvislosti s tým, aby naša planéta bola aj v budúcnosti miestom, kde sa dá žiť, ale nie každý, resp. každá firma sa začne ekologickejšie správať „len“ na základe toho.
Environmentálne správanie je úsporné správanie
Na čo však „počujú“ viaceré firmy sú peniaze. Až súčasné časy neistoty týkajúcej sa cien energií prinútili viaceré firmy hľadať úspornejšie riešenia, ktoré takmer vždy idú ruka v ruke s ekológiou. A tak sa čoraz viac firiem začína zaujímať o spôsoby, ako zmeniť chod spoločnosti smerom k ekologickejšiemu správaniu.
Jedným z týchto spôsobov môže byť aj EMAS. Pod touto skratkou sa skrýva schéma pre environmentálne manažérstvo a audit. Nejde pritom o žiadnu novinku, schéma EMAS bola vytvorená už v roku 1993 a je súčasťou cieľa politiky EÚ podnietiť rôzne druhy firiem a organizácií, aby využívali systémy environmentálneho manažérstva, vďaka ktorým môžu znižovať svoj negatívny vplyv na životné prostredie a úspornejšie využívať energie a iné zdroje.
Viac ako ISO 14001
EMAS je teda nástrojom na hodnotenie environmentálneho správania firiem a iných organizácií, podávanie správ o ňom a jeho zlepšenie. Možno vás v súvislosti s tým napadá jedna z ISO noriem, konkrétne ISO 14001, čiže systém environmentálneho manažérstva.
Dalo by sa povedať, že EMAS ide nad rámec tejto normy, takže ak chce firma, či iná organizácia robiť pre zlepšenie svojho environmentálneho správania maximum, nemala by sa uspokojiť „len“ s ISO 14001, ale ísť ďalej a zapojiť sa aj do schémy EMAS. Predsa len, ide o spoločnú budúcnosť nás všetkých a všetci by sme sa mali na nej podieľať.
Zdroj obrázka:
Autor: Freebird7977 / Shutterstock.com