Ploché slnečné kolektory z produkcie najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. pracujú spoľahlivo až 40 rokov, čo je ich doteraz praxou overená životnosť. Za celý ten čas si prakticky nevyžadujú údržbu, ani nejaké významné náklady na prevádzku. Jedinou výnimkou je výmena teplonosnej kvapaliny v primárnom okruhu, ktorú výrobca odporúča vymeniť minimálne každých 8 – 10 rokov. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU.
,,Naša firma odporúča Thesol, čo je nemrznúca, netoxická, teplonosná kvapalina s nízkou teplotou tuhnutia, vhodná pre všetky typy slnečných kolektorov, vrátane vákuových. Thesol je na rozdiel od zmesi, ktorá sa používa napr. do ostrekovačov netoxická a ekologicky neškodná solárna teplonosná kvapalina s teplotou tuhnutia -32°C. Pracovná teplota je do 230°C, krátkodobo do 300°C. Je roztokom monopropylénglykolu a obsahuje inhibítory korózie. Obsahuje horkú prísadu, ktorá je ochranou proti náhodnému požitiu pri porušení tesnosti tepelného výmenníka a prieniku do okruhu pitnej vody. Neobsahuje žiadne fosfáty, dusitany a amíny. Nie je vhodná pre styk s pozinkovanými materiálmi. Kvapalina je biologicky odbúrateľná. Životnosť náplne v uzavretom systéme je minimálne 8 rokov. Podľa našich skúseností ju odporúčame vymeniť minimálne každých 8 – 10 rokov. Thesol je vhodný pre všetky aktívne systémy THERMO|SOLARU,“ odporúča A.Gottas.
Dodáva, že aj keď výmenu nemrznúcej kvapaliny zvládne s ochrannými pomôckami ako sú okuliare a rukavice, aj spotrebiteľ sám, je lepšie ak to nechá na odborníkov. Starú teplonosnú kvapalinu Thesol je možné zlikvidovať v priemyselnej spaľovni odpadov, alebo odovzdať predajcovi na recykláciu. THERMO|SOLAR rád poradí zákazníkom vhodnú montážnu firmu v okolí, ktorá im výmenu kvapaliny zrealizuje. THERMO|SOLAR dodáva firmám i konečným spotrebiteľom Thesol za priaznivú cenu v bandaskách v 10, 20 a 25 l balení.
,,Výmenu teplonosnej kvapaliny odporúčame realizovať na jeseň, pred zimnými mrazmi. V krajinách kde počas roka nemrzne, sa nemrznúca zmes pri kolektoroch nepoužíva. Stačí však, ak teplota aspoň raz za niekoľko rokov poklesne pod nulu a môže dôjsť k znehodnoteniu časti zariadenia. V minulosti sme mali takýto prípad na Sahare v Marákeši. Dodali sme tam kolektory, ktoré nainštalovali a zabudli na nemrznúcu kvapalinu. Pretože však na Sahare a obzvlášť pri pohorí Atlas nebývajú noci s mrazmi, došlo k poškodeniu zariadenia a nutnosti následnej opravy. Pri ich opätovnom spustení sa už na nemrznúcu zmes nezabudlo,“ spomína A.Gottas.
Opačným problémom, paradoxne ovplyvňujúcim aj nemrznúcu kvapalinu, je otázka na prehrievanie slnečných kolektorov v letných mesiacoch. Štandardný systém slnečných kolektorov je chránený proti prehrievaniu elektronickým regulátorom, ktorý disponuje tzv. dovolenkovým režimom.
,,Ochrana spočíva v zapínaní obehového čerpadla v noci a tým sa vychladí objem zásobníka. Kolektory preto môžu cez deň opäť pracovať a nahrievať zásobník. Ochrana proti prehriatiu zásobníka v prípade, že ste doma a nie je odber teplej vody spočíva v tom, že sa obehové čerpadlo jednoducho nespustí, ak je v zásobníku dosiahnutá požadovaná teplota. Aj keď je na kolektoroch vyššia teplota, obehové čerpadlo ostáva stáť,“ vysvetľuje A.Gottas.
Dodáva, že ak je systém kvalitný (teda z kvalitných materiálov), tak ani dlhodobé prehrievanie nie je problém. V prípade systémov z THERMO|SOLARU, jediné čo sa stane je, že teplonosná kvapalina sa bude degradovať rýchlejšie a bude ju treba vymeniť skôr. To znamená nie po 8-10 rokoch, ale možno po šiestich. Ostatné komponenty systému zostanú nedotknuté.
THERMO|SOLAR má sieť zmluvných partnerov vo väčšine európskych štátov. Ploché slnečné kolektory z produkcie THERMO|SOLARU Žiar spoľahlivo a bez akýchkoľvek porúch pracujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych, či mrazivých podmienkach vo viac ako 50 krajinách celého sveta. Kolektory zo Žiaru sú vysoko spoľahlivé a za ich exportom je tradične výborná kvalita výrobkov a jeden z najlepších pomerov kvality a ceny. Potvrdzujú to státisíce často viac ako 30 rokov spoľahlivo pracujúcich slnečných kolektorov na celom svete. Pracujú často vo veľmi extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, alebo na najvyššej nemeckej hore Zugspitze, či v Nepále v Káthmandu. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe, alebo v marockom Marákeši, či v alžírskej púšti. Pracujú aj v Botswane, Juhoafrickej republike, Austrálii, Egypte, Jordánsku či v americkej Kalifornii.
Viac informácií je na www.thermosolar.sk, alebo na : tel.: +421-45-601 6080