Slovenskí blogeri – šikovní, unikátni, jedineční, určujúci trendy – takí sú mnohí z nich. V sérii článkov s názvom Najlepšie slovenské blogy a blogeri vám pravidelne predstavíme blogera, ktorého blog stojí za povšimnutie. Aleš Tvrdý veľa cestuje a fotografuje. Jeho blog www.photoandtraveling.com obsahuje unikátne fotografie z rôznych kútov sveta, je doslova pastvou pre oči.
Aktuálne je Aleš opäť na cestách. Ochotne nám zodpovedal otázky na diaľku :-).
Ste aktuálne na Taiwane? Prečo práve táto krajina? Ako dlho sa tam zdržíte a čo budete fotografovať?
Áno som. Pred dvoma rokmi sme sa tu spolu s priateľkou Julkou rozhodli cestovať. Krajina patrí medzi najbezpečnejšie miesta na svete z hľadiska kriminality. Keď som zistil, aká je tu krásna príroda, hneď sme bookovali letenky. Po návrate sme stále premýšľali o spôsobe, ako sa tu vrátiť, lebo sa nám na Taiwane veľmi páčilo. Julka chcela ísť študovať do zahraničia. Kontaktovala viaceré školy vo viacerých krajinách. Skúste hádať, odkiaľ prišla najlepšia ponuka… 🙂
Takže predbežný plán je tu zostať na dva roky, čo je doba jej štúdia. Potom sa uvidí čo ďalej.
Nie len Taiwan s okolitými ostrovmi je veľmi pekný. Letecky sa dá dostať za pár hodín do ďalších krásnych krajín.
Na Slovensku je aktuálne sychravá jeseň, o chvíľu nastúpi zima. Kam by ste poradili vycestovať tým, ktorí chcú zmeniť podnebie?
Je to individuálne. Každý má rád niečo iné. Slovensko je krásne takisto. Ak však chce ísť niekto do tepla, tak určite z vlastnej skúsenosti odporúčam napríklad Taiwan 🙂 alebo veľmi príjemný je aj Karibik. Nie je to až také drahé ako to znie.
Ak má niekto chuť na väčšie dobrodružstvo, tak potom niektorá z krajín Južnej Ameriky v oblasti rovníka.
ĎALŠIE SLOVENSKÉ BLOGY, KTORÉ SA OPLATÍ SLEDOVAŤ:
Befresh – zdravé raw sladkosti; keď zdravé neznamená nudné 🙂
Patty Image – make-up artistka, ktorej vlog obsahuje videá s perfektnými návodmi na líčenie
Visibility – všetko, čo by ste mali vedieť o online svete, ak máte vlastný web
Ako vznikla vášeň k fotografovaniu? Ste profesionálny fotograf?
Od malička som rád fotil. Výsledky však boli nedostačujúce a mne samému sa moje výtvory nepáčili. Na fakulte som mal spolubývajúceho, ktorý ma učil ako fotiť lepšie. Marián to vo mne spustil a potom to už šlo samo. Veľa individuálneho štúdia, veľa fotiek, neúspechy a vytrvalosť spolu s kombináciou lásky, odhodlania a motivácie ma stále posúvajú vpred.
Ťažko povedať, či profesionálny. Fotografovanie je síce jedným z mojich zdrojov obživy, no je to aj moja vášeň. Takže sa môžeme dohodnúť, že polo-profesionál :-).
Fotografie zverejňujete na blogu Photoandtraveling. Prečo blog? Ako to celé začalo?
Najskôr som mal fotky len na svojom HDD alebo Facebooku. Stačilo mi to. Neskôr som však spoznal jednu ženu, ktorá mi povedala viac o možnosti blogovania. Veľmi ma to nadchlo a nakoniec mi aj so založením môjho vlastného blogu veľmi pomohla. Dnes sa veľmi teším, že sa to stalo a na svojom blogu publikujem moju prácu.
Čo so všetkými tými fotografiami? Sú unikátne a musí ich byť veľa. Kde všade okrem blogu môžeme na ne natrafiť?
Snažím sa nefotiť všetko z každého uhla na 1000 krát, lebo potom by som naozaj nevedel, čo by som s toľkými fotkami robil.
No aj napriek tomu ich je dosť. Okrem blogu photoandtraveling.com mám ešte online galériu naturefairytale.com a tam sa fotky predávajú. Ľudia si z nich nechávajú vyrábať obrazy, kalendáre, magnetky alebo ich použijú na svoje web stránky.
Takisto publikujem v rôznych časopisoch, kam píšem reportáže zo svojich ciest.
Väčšiu časť roka trávite doma, alebo na cestách?
Myslím, že väčšiu časť roka trávim doma na SK, ale podnikám rôzne malé výlety. Cestovanie mi zaberá dosť času aj na Slovensku, lebo pripravujem cestovateľské prezentácie na rôzne podujatia.
Neustále cestovanie znamená aj neustále výdavky. Zvládate pokrývať svoje cesty sebestačne, alebo hľadáte sponzorov?
Odpoveď na túto otázku ste si dali sami :-). Je to tak, že svoje cesty pokrývam z vlastného vrecka. Pracujem aj ako komerčný fotograf. Samozrejme sa vždy teším, ak sa nájde niekto, kto ma podporí na ďalšiu cestu. Príde mi to ako neskutočne šľachetné gesto, lebo ten človek by mohol s danou vecou alebo financiami vynaložiť celkom inak, ako ich dať na cestu práve mne. Touto cestou sa opätovne chcem poďakovať každému, kto ma pri mojich cestách podporil. Ďakujem aj tým, ktorí mi píšu úprimné slová po vykonaní mojej práce!
Akú výbavu na fotografovanie si nosíte stále so sebou?
Je to pomerne veľký a ťažký batoh, v ktorom nesmú chýbať rôzne filtre, statív, objektívy, blesk, pamäťové karty, batérie, čistiace pomôcky, nabíjačky, gumičky, pršiplášť. Ak viem, že fotografie budem musieť hneď spracovať na odoslanie, tak tam mám ešte aj laptop. Veľakrát som mu už aj vynadal za to, aký je ťažký, ale vždy keď sa vrátim z nejakého fotenia, tak sa mu za jeho služby poďakujem :-).
Máte pred novou cestou presne naplánovanú trasu, alebo improvizujete na mieste?
Vždy urobíme predbežný plán cesty. Ten sa však veľakrát počas presunu zmení. Viete, to máte tak, že na cestách stretnete veľa ľudí a tí vám môžu poradiť kam sa oplatí ísť a kam zas nie.
Podľa čoho si vyberáte destinácie?
Vždy ma musí daná destinácia niečím zaujať. Príroda, kultúra, história.. Napríklad Taiwan. Je to veľmi pekná krajina, no na svete je omnoho viac krajších destinácii. To, čo robí toto miesto jedinečným, je fakt, že tu žijú najpriateľskejší ľudia, akých som kedy stretol za celý život! Aj to bol jeden z hlavných dôvodov na presťahovanie.
Ktoré fotografie sú vaše srdcovky?
Najviac sa mi páčia tie fotografie, ktoré nesú so sebou nejaký príbeh.
Fotíte v pokoji, alebo ste schopní ísť kvôli dobrej fotografii aj do nebezpečenstva?
Pohodlnejšie to je určite v pokoji. Tak však dobré fotky nevznikajú:-).
Sú miesta, na ktoré sa cielene vraciate kvôli fotografovaniu?
Áno. Je to najmä ak si myslím, že scenéria by mohla byť zaujímavá aj za iných okolností, ako boli v čase, keď som tam bol pred tým.
Z ciest si bežný turista prinesie mnoho fotografií. Čo si vyberáte ako objekt na fotenie Vy?
Niekedy si cielene naplánujem, čo chcem odfotiť a nakoniec sa okolnosti vyvinú tak, že nafotím niečo celkom iné. Najdôležitejšie je ale to, aby ma daný objekt niečím zaujal. Najradšej však fotím prírodu.
Stalo sa Vám, že sa nepodarilo nafotiť plánovaný objekt kvôli nejakým miestnym tradíciám, zákazom?
Áno, párkrát sa mi to stalo. Najčastejšie to je spojené s fotením domácich ľudí alebo s náboženstvom. Na cestách rád fotím domácich ľudí pri ich bežnom živote. Nie všetci sú však ochotní to akceptovať. Určite by to mohli byť pekné zábery, no rešpektujem rozhodnutie ostatných.
Tiež nemám rád, ak robí niekto to, čo nemám rád ja.
Kto vás zvykne sprevádzať na cestách?
Najčastejšie sú to moji kamaráti z detstva alebo priateľka Julka. Nie je ojedinelé, ak sa vyberiem niekam aj sám, no počas túlania vždy stretnem niekoho, kto má rovnaký smer ako ja.
Aký typ cestovateľa ste? Potrebujete komfort, alebo sa uspokojíte aj so skromnejšími podmienkami?
Potrebujem dobrodružstvo. Takže spánok len tak niekde v parku, na pláži alebo v stane sú mi celkom blízke. Keď sme šliapali pešo k Peruánskemu Machu Picchu, tak sme na jednu noc rozložili stan niekde uprostred džungle, hneď vedľa koľají, po ktorých sme šliapali. Bolo to skvelé dobrodružstvo. Avšak veľmi dobre sa spí aj v pohodlnej posteli, v príjemnom prostredí.. Nebránim sa.
Žijete v cudzine skôr individualisticky, nafotíte čo potrebujete a ide sa domov? Alebo sa snažíte vychutnať si prostredie, nasať cudziu kultúru, spriateliť sa s domorodým obyvateľstvom?
V každej krajine sa snažím dostať hlbšie, ako len k pozlátku, ktoré je pre turistov. Interakcia s domácimi obyvateľmi je to pravé. Tak zistím, aká je krajina, akí sú jej ľudia, čo majú radi, čo nie ..
Vždy sa snažím naučiť aspoň pár slov z jazyka obyvateľov, kam idem. To vždy zaberie a je to významný krok k odstráneniu bariér.
Ktoré miesto Vás uchvátilo najviac?
Takých miest je veľa. Momentálne mi ako prvé napadli vodopády Iguazú v Argentíne. Na ne spomínam veľmi rád nie len kvôli ich majestátnosti, ale aj kvôli tomu, že sme tu nemali ubytovanie a na noc sme si rozložili stan vo vedľajšej dedinke, na záhrade u nejakej rodiny. Na znak priateľstva sme si vypili slivovicu a tešili sa z príjemného stretnutia.
Z ktorého kúta sveta vám chýbajú fotografie a plánujete ich raz urobiť, ak sa podarí?
Týchto miest je ešte viac :-). Avšak veľmi rád by som sa „zoznámil“ s horou Fuji v Japonsku, Viktóriinimi vodopádmi v Zimbabwe alebo s Ohňovou Zemou v Patagónii.
Kde všade Vás môžeme sledovať?
– Blog Photo and Traveling
– Webová galéria Nature Fairy Tale
– Facebook Photo and Traveling
– Komerčná fotografia ProPho
– Facebook profil