Slovenskí blogeri – šikovní, unikátni, jedineční, určujúci trendy – takí sú mnohí z nich. V seriáli Najlepšie slovenské blogy a blogeri vám každý týždeň predstavujeme blog, ktorý stojí za povšimnutie.
Na naše otázky odpovedala Alex, ktorá vedie blog Crazy sexy fun traveler. Píše články, pri čítaní ktorých si prídete na svoje vy všetci, ktorí máte radi cestovanie, zaujímavé novinky z rôznych kútov sveta, ste milovníkmi zábavy, dobrodružstva a krásnych fotiek.
Ako funguje travel bloger?
Podľa mňa každý jeden úplne inak. Veď sloboda, chcieť byť výnimočný a vyhnúť sa stereotypu sú jednými z najdôležitejších dôvodov, prečo vlastne začíname písať o cestovaní.
Môžem popísať ako asi fungujem ja.
Naplánujem si nejaké výlety na pár mesiacov dopredu, potom cestujem, plánujem ďalšie, zapisujem si postupne čo každý deň zažívam, odpisujem na stovky mailov, rozmýšľam nad novými projektmi, hádžem fotky a videá z ciest na sociálne siete, odpisujem na komenty, hľadám sponzorov, publikujem články na blogu, zúčastňujem sa blogerských konferencií po svete, prednášam na festivaloch a pomedzi to všetko sa snažím nájsť si čas aj na rodinu, kamarátov, spánok, jogu a meditáciu tiež každý deň. Nech toho urobím koľko veľa chcem hoci i každý deň, to, čo ma ešte čaká, nemá konca kraja. Práce mám stále vyše hlavy, ale na druhej strane môžem byť kedy a kde chcem a počúvam len sama seba, moje srdce a intuíciu.
Prečo toľko cestovania?
Cestovanie bolo dlhé roky mojou najväčšou vášňou a to najrýchlejšie, čo mi dokázalo zlepšiť náladu, posúvať sa ako človek ďalej, učiť sa novým veciam a zabudnúť na každodenné problémy doma. Teraz však každým rokom cestujem menej (stále je to niekoľko mesiacov v roku), lebo práce mám stále viac, už nemám toľko sily meniť ubytovanie každé dva dni a radšej toho spoznám menej a dôkladnejšie, ako viac narýchlo a so stresom. Cestovanie mi dáva všetko, čo od života očakávam – pocit, že prežijem každú chvíľu naplno.
Čo vás poháňa, aby ste písali stále nové články? Predsa len, udržiavať aktívny blog je náročné a vyžaduje si veľa času.
Áno, blog si vyžaduje veľa času, ale je to moja práca a zároveň aj hobby. Nepíšem však každý deň, vždy mám pár dní pauzu, niekedy dokonca aj pár týždňov. Čitatelia to však často ani nevedia, lebo napíšem články dopredu a pripravím, nech sa samé publikujú. Píšem naozaj len vtedy, keď mám na to náladu a čas, najlepšie v kľude večer, kedy už ostatní spia. Písať ďalej ma vlastne inšpirujú moji fanúšikovia svojimi ďakovnými správami. A tiež aj sponzori, ktorí nedočkavo čakajú na články o nich 🙂
Ďalší blogeri:
Lifereset – ako žiť slobodnejší život
Patty Image – make-up umelkyňa
Angie bakes – recepty na najlepšie sladké dobroty
Články sú v angličtine. Bola to jednoznačná voľba hneď od začiatku?
Pre mňa áno. Keď som začala blogovať v septembri 2010, žila som v Taliansku a pracovala v angličtine. V tej dobe som už 6 rokov vlastne žila za hranicami Slovenska a neplánovala som sa vrátiť. Slovenský trh sa mi zdal tiež veľmi malý oproti tomu svetovému anglickému, takže písať anglicky bola pre mňa jednoznačná voľba bez rozmýšľania. Keby som však mala čas, určite by som písala aj slovensky, ale všetko sa stíhať nedá.
Váš blog má zaujímavý názov: Crazy sexy fun traveler.
Blog som si založila raz ráno o 4-tej hodine, keď som ako väčšinu ostatných nocí trpela nespavosťou. Uvedomovala som si vtedy, že buď ho založím teraz alebo nikdy, a jediné, čo mi napadlo, bolo to, ako ma volali moji známi v práci. Pracovala som vtedy ako letuška a každý týždeň niekde vo voľnom čase cestovala. Názov blogu sa ukázal ako celkom dobrý marketingový ťah, lebo si ho potom všetci pamätajú. Hoci má to aj nejaké negatíva, a nie každý potom moju prácu berie vážne alebo vie, čo si má pod tým názvom predstaviť.
Ako vznikajú sexy fotografie? Na čo sa zamerať, aby boli fotografie pútavé a ako ich upravujete?
Po pravde, väčšinou sa fotím na samospúšť, nastavím to na 9 záberov a len bežím a snažím sa vmestiť do fotky, takže veľa času na rozmýšľanie či je to sexy alebo nie, nemám. Pred rokmi som ale chvíľu robila modelku, takže niečo mi ešte asi ostalo. Asi 90% fotiek odfotím fotoaparátom a nijak ich neupravujem, na tých zvyšných v mobile niekedy zvýrazním svetlo a farby.
Čo považujete na cestovaní za crazy?
Asi to bude niečo iné ako to, čo si niektorí ľudia pod tým predstavia 😀 Pre mňa je crazy plávať s tuleňmi, šnorchlovať so žralokmi veľrybími – najväčšími rybami na svete, ktorých otvorená papuľa je trikrát taká veľká ako ja; potápať sa so stiahnutým zadkom od strachu do 12-tich metrov, spoznávať pralesy plné nebezpečných zvierat, snažiť sa odfotiť čo najkrajšie veci z vysokých útesov, šplhať sa na činnú sopku či pustiť sa do úplného neznáma.
Cestovať crazy štýlom je jednoducho prekonávať svoje vlastné limity a učiť sa z tých skúseností byť lepším, silnejším a zároveň pokojnejším človekom.
Čo je pre vás na cestách fun?
Asi teraz niektorých chlapov sklamem, ale určite to pre mňa neznamená zabávať sa nevhodným spôsobom stále s iným chlapom v alkoholickom opojení. Pre mňa je na cestách zábavné to, keď sa “náhodou“ zase ocitneme v úplne inej destinácii s tými istými ľuďmi (napr. s jedným kamarátom z Filipín sme sa v roku 2015 stretli v Rumunsku, Španielsku, Izraeli a na Bali bez nejakého plánovania.)
Tiež si užívam vtipné chvíle s miestnymi ľuďmi, ale aj cudzincami, keď spoznávame naše rozdielne kultúry. Fun je vlastne pri cestovaní skoro všetko, lebo aj na každý problém či nevydarený plán sa dá pozrieť s úsmevom na tvári.
Cestujete prevažne sama. Boli situácie, kedy ste to ľutovali? Napríklad z hľadiska bezpečnosti…
Keď sa tak zamyslím, tak ani nie. Už pár rokov som sa učila thajský box, nech sa viem obrániť, keby náhodou. Pred rokmi som cestovala najprv aj so slzným plynom, ktorý som použila raz na jedného otravného chlapa. Niekoľkokrát ma už niekto sledoval, ale naučila som sa buď na neho zakričať nejaké nadávky a že ho zboxujem, kým dôjde polícia, alebo proste sa tak zamotať v uličkách, že ma stratí z dohľadu. Mojou výhodou je, že viem nasadiť strašne škaredý pohľad a aj moja výška 180 cm odradí aj chlapov vo veľa štátoch, kde som o hlavu vyššia ako priemer obyvateľstva. Ale asi to bude celé o postoji a energii, čiže keď myslím na príjemné veci, tak si aj také priťahujem.
Navštívili ste krajinu/miesto, na ktoré ste neboli pripravená? Kde vás niečo zaskočilo?
Väčšinou pripravená som, lebo buď si vždy o krajinách dopredu naštudujem dôležité veci, alebo som si skôr už tak zvykla na ten pocit, že ma proste nič neprekvapí. Každý štát, kultúra, počasie, jedlo a zvyky sú odlišné a to je práve na cestovaní to najkrajšie. Treba byť otvorený všetkému, čo príde.
Ale nech uvediem aspoň nejaké príklady, tak napr. na Filipínach ma prekvapilo to, aké malé autobusy/dodávky premávajú, kde napchajú dvakrát toľko ľudí ako by mali, a dokonca sa často sedí aj na streche. V Indii sú buď prehnane milí ľudia alebo príliš dotieraví a jedlo sa konzumuje rukami. V Thajsku sa v kine aj divadle treba postaviť pred začiatkom vystúpenia a vzdať poctu kráľovi počas počúvania hymny. V Argentíne sú všetky destinácie od seba oveľa ďalej ako sa zdajú na mape a je ťažko nájsť v reštauráciách niečo iné ako steak a nechutnú pizzu…
Ktorú kultúru obdivujete?
Odmalička najviac latinskú kultúru nielen kvôli španielčine, ale hlavne pozitívnej nálade a jednoduchému pohľadu na svet, kedy sa človek teší z každej maličkosti. Najradšej mám mexickú kultúru aj vďaka domorodým obyvateľom a neprestajnému šťastiu, ktoré z nich všetkých vyžaruje.
Podobne je to aj v Kostarike, kde sa riadia pravidlom pura vida, čo znamená čistý život, alebo teda všetko je vždy super, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá. Milujem proste pozitívne naladené národy a nie také, ktoré sa na všetko sťažujú ako je to napr. aj u nás.
Kde sa dá podľa vás dobre najesť (v ktorej krajine)?
Keď som ešte jedla aj mäso, aj mliečne výrobky aj niečo nezdravé, tak som najviac milovala mexickú a taliansku kuchyňu, a trochu aj thajskú. Ale odkedy sa snažím byť čo najviac vegan, tak uprednostňujem indické jedlá a potom všetky krajiny v trópoch, kde mám nadbytok kokosových orechov a tropického ovocia.
Ktoré weby odporúčate na vyhľadávanie leteniek, ubytovania, atď?
Ja to mám trošku inak ako bežní cestovatelia, práve kvôli sponzorom. Ale sama niekedy používam na letenky skyscanner.net a potom booking.com a agoda.com na ubytovanie.
5 tipov na dobrodružnú dovolenku?
Pralesy v Kostarike, domorodé kmene v Paname, túry po Andách v Argentíne, cesta smrti v Bolívii, potápanie na Filipínach či Bali, púšť Atacama v Čile, a rappel na sopkách v strede Mexika.
Dovolenka v apríli – ktoré destinácie odporúčate?
Osobne ak mám čas, tak som prevažne v prvej polovici roka v Južnej alebo Strednej Amerike, či Mexiku, a v druhej v Ázii. Ale už aj v Európe sa v apríli počasie pomaly zlepšuje, takže sa dajú užiť aj niektoré bližšie destinácie. Ide skôr o to, čo sa každému z nás páči a podľa záľub si vybrať. V každom mesiaci v roku sa dá nájsť niekde na svete destinácia, ktorá by nám vyhovovala. Ja nemám osobne rada zimu ani daždivé počasie, a tak uprednostňujem tropické krajiny v období sucha či na prelome obdobia. Posledný apríl som sa práve vrátila z Eilatu v Izraeli, a predtým som bola mesiac a pol v Thajsku.
Pracovali ste ako letuška. Teraz ste traveler na plný úväzok?
Áno, už od marca 2011 som blogerka na plný úväzok. Letušku som robila predtým len dva roky.
Ako získa travel bloger sponzora?
Tak toto je otázka na celú knihu 🙂 Najprv sa treba opýtať ako bloger získa tisícky čitateľov? Bez nich totiž nezíska žiadneho sponzora, pokiaľ by neprišiel s jedinečným nápadom ako zatiaľ prvý na svete, alebo nebol v niečom taký skvelý, že to nikto iný nedokáže. Dajme však tomu, že ide o bežného blogera, ktorý bloguje už niekoľko rokov a má pevnú základňu fanúšikov.
Tak potom si buď počká, kým ho nejaký sponzor osloví sám, alebo ak je priebojný a uvedomuje si, že bez otázky bude odpoveďou stále len “nie“, môže niekoho osloviť sám. Potencionálnemu sponzorovi treba ukázať všetky možné štatistiky o blogu a sociálnych sieťach, vysvetliť čo od neho presne očakávame a čo mu na oplátku dáme my. Má to byť férová výmena. Treba si však vyberať sponzorov, ktorí majú rovnaké ciele ako ja, napr. nežiadať o drahý hotel, ak cestujem čo najlacnejšie s batôžkom na pleci a palcom hore na stopovanie áut. Najdôležitejšie je potom aj splniť to, čo sme sponzorovi sľúbili, alebo doručiť ešte viac. Na mojom blogu si môžete pozrieť zoznam mojich hlavných sponzorov.
Čo by ste poradili cestovateľom, ktorí si plánujú vytvoriť travel blog?
Radila by som si ho nevytvárať 😀 Ale vážne, treba si dobre rozmyslieť ako veľmi milujete písanie článkov, fotenie či tvorbu videí, a či vôbec na to máte čas, a hlavne, čo blogom chcete dosiahnuť. Snažiť sa preraziť blogom v súčasnosti vyžaduje niekoľkonásobne viac času a odhodlania ako si len viete predstaviť. Ak sa už rozhodnete, treba si vybrať tému, do ktorej ste veľmi zbláznení, inak vám nadšenie dlho nevydrží. V apríli 2017 už budem mať o blogovaní a ako si tým zarábať nový eBook, ktorý práve dokončujeme s kamarátom Milanom z blogu BezMapy. Viac informácií o aprílových workshopoch nájdete TU.
Spolu organizujeme aj workshopy na túto tému, tak ak si chce niekto vytvoriť svoj blog a naučiť ako si ním zarábať, ste vítaní 🙂
Kde vás môžeme sledovať?
Blog: www.crazysexyfuntraveler.com
môj ebook Surová strava a cestovanie: https://gumroad.com/l/ssac
Facebook: www.facebook.com/crazysexyfuntraveler
Instagram: https://www.instagram.com/crazysexyfuntraveler/
Ďalšie blogy:
http://www.wetravelaroundtheworld.com/
http://www.fitwhentraveling.com/
Blogy o cestovaní, ktoré píšu najlepší slovenskí blogeri:
Photoandtraveling – dokonalé spojenie cestovania a vášne k fotografovaniu
Dakujem pekne za rozhovor, snad niekoho inspiroval 🙂