Šedý zákal je jeden z najbežnejších očných problémov u starších ľudí nad 65 rokov. Netreba ho brať na ľahkú váhu, pretože je zároveň aj najčastejšou príčinou oslepnutia. Aj ak vám očný lekár oznámil túto nepríjemnú diagnózu, slepote sa môžete vyhnúť vďaka operácii.
Prichádza nenápadne a spája sa s ním najmä postupné zhoršovanie videnia. Šedý zákal je spôsobovaný prirodzeným starnutím šošovky, ktorá sa postupne zakaľuje a sfarbuje sa dožlta alebo dosiva (preto ten názov). Prvotné príznaky nie sú viditeľné voľným okom, preto je veľmi dôležité navštíviť očného lekára. Len ten vie zistiť, či skutočne šedý zákal máte alebo nie.
Operácia šedého zákalu so správnym načasovaním
Podstata operácie šedého zákalu spočíva vo výmene nenávratne poškodenej šošovky za umelú. Mnoho ľudí ma pred slovom „operácia“ strach, no v skutočnosti ide skôr o ambulantný zákrok, ktorý denne zachráni zrak stovkám pacientov.
Neodporúča sa ho odkladať. Váš lekár by vám ho mal odporučiť vtedy, pokiaľ vám už spôsobuje závažné problémy. Dovtedy je nutné, aby bol vývin šedého zákalu starostlivo monitorovaný – niektoré prípady napríklad nikdy nedosiahnu štádium, v ktorom je nutná výmena šošovky.
Rýchly priebeh zákroku
Pri výbere operatéra máte veľa možností. Nemusíte sa pritom orientovať len na štátne nemocnice. Operáciu šedého zákalu vám preplatí poisťovňa, aj keď sa rozhodnete pre súkromnú kliniku.
Ide síce o zákrok pri plnom vedomí pacienta, no vďaka kvapkám proti bolesti nebudete cítiť absolútne nič. Očný lekár spraví malý 2 milimetrový rez, cez ktorý vsunie ultrazvukovú sondu. Tá skalenú šošovku rozdrví na malé kúsky, ktoré sa z oka odsajú. Namiesto nej sa vloží nová, umelá šošovka, ktorá je dopredu pripravená na mieru pacienta. Klasická šošovka je zadarmo, no k dispozícii sú aj špeciálne, ktoré môžu vyriešiť váš špecifický očný problém (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus). Tie však nie sú zahrnuté do základnej starostlivosti a musíte si za ne priplatiť (od 250-900 €).
Po operácii sa oko prelepí na 24 hodín a potom nasleduje kontrola. Lekár vám predpíše kvapky do oči, ktoré si podľa pokynov budete kvapkať sami. Niekedy sa pár rokov po operácii môže prejaviť sekundárny šedý zákal, no ten je tiež možné napraviť bez doplatku.
Operácia šedého zákalu sa postupne stala bežnou lekárskou praxou. Vďaka tomu sa neustále vylepšujú postupy, ktoré ju robia bezpečnejšou ako kedykoľvek predtým. Najnovšie sa napríklad pri narezaní štrbiny nepoužíva nôž, ale femtosekundový laser, ktorý je ešte precíznejší. Nemusíte sa ničoho báť, pooperačné komplikácie sú veľmi výnimočné a „nové oči“ za to stoja.
Foto: Bigstockphoto