Vždy som túžila mať domov plný zelene. Nie som však šikovným botanikom a v rastlinách a kvetoch sa vôbec nevyznám. Žiadny z mojich doterajším pokusov v podstate nevyšiel. Vždy mi kvietok zomrel, pretože vyschol. Kúpila som si ho krásne rozkvitnutý, no po odkvitnutí vyzeral vždy rovnako. Nakoniec som našla kvetiny , o ktoré sa ako-tak dokážem starať. Dokonca už máš už dlhšie ako rok a rada sa s vami o svoje skúsenosti podelím. Aké nenáročné izbové rastliny teda odporúčam?
3 nenáročné izbové rastliny
Farebná Africká fialka
Africká fialka je typický svojimi farebnými kvetmi, od bielych až po fialové odtiene. Osobná mám jednu fialovú s bielymi škvrnami a ďalšiu cyklámenovú. Jej listy plnia ekologickú funkciu vďaka mäsitosti. To znamená, že zachytávajú prach z ovzdušia.
Fialka by mala mať dostatok svetla, takže ju odporúčam umiestniť na parapet okna, nie však na priame slnko, ktoré by ju mohlo spáliť. Najviac jej vyhovuje teplota od 20 – 23 stupňov.
Určite ju neumiestňujte do prievanu.
Svoje fialky zalievam 1-2 týždenne odstatou vodou, ak je teplo, tak aj každý druhý deň. Polievam ich zospodu, no raz za čas aj zvrchu.
Prospešná Aloe Vera
Mojou ďalšou radosťou je exotická Aloe Vera, ktorej estetickosť mi lahodí najviac. 🙂
Nenáročná izbová rastlina Aloe má rada svetlo a teplo. Určite ju uchráňte pred priamym a ostrým slnkom a prievanom.
Rastlinu stačí zalievať jeden až dvakrát do týždňa troškou vody, aj to len počas leta. Aloe Vera si vo svojich dužinatých listoch drží dostatok vody a pôda by mala byť úplne suchá.
Liečivé účinky Aloe Vera
Ak doma pestujete Aloe arborescens, Aloe ferox alebo Aloe vera (A. barbadensis), sukulent využijete aj vďaka jeho liečivým účinkom, ktoré urýchlia hojenie:
- odrenín
- škrabancov
- popálenín
- bodnutí hmyzom
- kožné ochorenia – ekzémy, lupienku, akné a opary
Ak je vaša rastlina väčších rozmerov, jej dužinu môžete používať aj bolesti chrbta alebo svalov.
Vianočný kaktus
Kaktusom vyhovuje teplo a svetlo. Ak si kúpite novú rastlinu s kvietkami, zrejme vám čoskoro odkvitnú. Nezúfajte a skúste ho po čase vzkriesiť. Vianočný kaktus umiestnite do chladnej miestnosti a zbytočne ho nezalievajte. Keď sa objavia prvé púčiky, dajte nenáročnú izbovú rastlinu späť do izby a opäť zalievajte v pravidelných intervaloch.
Verím, že moje tipy pomôžu každej začínajúcej záhradkárke, ktorá o kvetoch veľa nevie. Nielenže sa niečo nové naučíte, no váš izba alebo byt bude vďaka zeleným rastlinkám pôsobiť omnoho útulnejšie. Super tipy nájdete tiež aj tu.
Máte aj vy ďalšie tipy na nenáročné izbové rastliny, ktoré by sme mohli pridať k týmto? Určite sa podeľte, budem rada za super nápady! 🙂