Nie každý z nás je rodený športovec s láskou k pohybu. Aj vy ste si už prešli tŕnistou cestou a vyskúšali množstvo športov, ale stále vás to nebaví? Neviete si na šport nájsť čas? Možno ste k tomu všetkému pristupovali len z nesprávneho uhla a pomôže aj malá, zdanlivo banálna zmena. Tréneri sa s týmito problémami stretávajú často, preto sme o užitočné rady požiadali crossfit trénera a odborníka na zdravé stravovanie.
Správne nastavenie mysle
Prvou prekážkou, ktorá vám bráni vybudovať si vzťah k pohybu, je vaše negatívne myslenie a neustále hľadanie výhovoriek. Ak ste si ani počas domácej karantény nenašli aspoň chvíľu na pár cvikov, nemôžete sa vyhovárať na nedostatok času. To, čo musíte zmeniť, je váš postoj. „Je úplne jedno, aká je vaša motivácia zmeniť svoj život. Či sa chcete len cítiť lepšie, odbúrať stres, schudnúť, zlepšiť si kondíciu či spestriť rodinný život novou aktivitu. Dôležité je vaše odhodlanie a pozitívny prístup už od začiatku. S radosťou a chuťou vám to pôjde oveľa ľahšie, a tým si postupne vytvoríte k pohybu pozitívny postoj a návyk, čo neskôr určite oceníte,“ hovorí Jíří Skála, výživový poradca a tréner crossfitu.
Pripraviť sa, pozor, štart
Hoci je dobré venovať sa športu pravidelne a v rovnaký čas, neprepáľte to hneď na začiatku, lebo to vzdáte. Potvrdzuje to aj odborník. „S rozhodnutím urobiť zmenu súvisí aj najčastejšia chyba, ktorú ľudia predovšetkým pri chudnutí robia. Zo dňa na deň sa uchyľujú k extrémom. Začnú držať diéty, ktoré nedávajú zmysel, sú na seba pedantsky prísni alebo šialene cvičia. Tento spôsob však nikdy nepovedie k úspechu. Zmeny musia byť plynulé. Preto je potrebné postupovať krok za krokom a dokázať oceniť aj malú zmenu. Jednoducho povedané, nechcite všetko hneď, dajte svojmu telu čas sa adaptovať. Začnite športovať aspoň dvakrát týždenne po 30-60 minút a následne zľahka postupne pridávajte. Na pravidelnosti, aj na tempe,“ hovorí Skála.
Berte šport ako hru
Nenašli ste šport, ktorý by vás bavil dlhodobo? Nevadí. Striedajte aktivity a skúšajte nové veci. Pristupujte k športu s nadhľadom a ľahkosťou. Začnite rýchlejšou chôdzou na dlhšie trate, potom skúste indiánsky beh alebo vyrazte na bicykel. Zacvičiť si môžete aj v domácom prostredí. Obzvlášť u začiatočníkov je však nesmierne dôležitá najmä správna technika cviku, preto odborník odporúča konzultovať ju najprv s trénerom alebo špecialistom. „Svojim zverencom odporúčam vytvoriť si v predstihu svoj tréningový plán. Vďaka nemu viete, akému športu sa budete v daný deň venovať, koľko vám bude daná trasa trvať, či aké cviky bude zostava obsahovať. Plánom využijete čas efektívnejšie. Nebudete sa rozptyľovať hľadaním náradia či nasledovného cviku a nestratíte zbytočne chuť a motiváciu do cvičenia,“ radí Skála.
Odmeňte sa
Najmä v začiatkoch je dobré sa po športe niečím motivačne odmeniť. Nie však koláčom, ale radšej niečím zdravým. „Ideálnou a najmä rýchlou voľbou po cvičení je kvalitný proteínový nápoj. Je ľahko stráviteľný, takže nezaťaží žalúdok. Ak si namiešate kokteil, ktorý obsahuje viac ako 60 % bielkovín, vlákninu, vitamíny, minerály a len minimum cukru, buďte si istí, že vám dodá potrebnú energiu, osvieži a zasýti na dlhší čas,“ hovorí odborník na ketodiétu, Jíří Skála.