Patríte medzi milovníkov kávy a dávate si záležať na jej kvalite a výbornej chuti? V tom prípade patrí káva Arabica určite medzi vaše obľúbené druhy. Vedeli ste o tom, že jej pravidelným pitím robíte veľmi dobre pre svoje zdravie?
Ako a kde sa Arabica pestuje?
Arabica tvorí celkovo až 75% svetovej produkcie kávových zŕn. Medzi jej základné znaky patrí výraznejšia kyslastá chuť (kyslosť záleží od druhu Arabica, praženia, spôsobu prípravy a pod.) a nižší obsah kofeínu ako pri odrode Robusta.
Arabica sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach a najlepšie sa jej darí v miernej klíme s veľkou vlhkosťou a teplotami okolo 20 stupňov Celzia. Jej pestovanie je pomerne náročné, rastlina je totiž veľmi náchylná a citlivá na choroby a škodcov. Pestuje sa po celom svete – Brazília, Burundi, Costa Rica, Etiópia, Guatemala, Jemen, Kolumbia, Rwanda, Santo Domingo, Tanzánia, Uganda, Zambia a v ďalších krajinách sveta. Arabicu si za správnych podmienok viete vypestovať aj doma, avšak len na okrasné účely.
Vplyv kávy Arabica na zdravie
Kávové zrná obsahujú viac ako 200 látok, ktoré majú priaznivé účinky na ľudské telo. Druh kávy Arabica sa však oproti ostatným odrodám pýši najvyšším obsahom antioxidačných látok. Antioxidanty, ktoré obsahuje káva, neutralizujú voľné radikály v tele.
Dôležitým účinkom pre väčšinu kávičkárov je povzbudzujúci efekt na ľudský organizmus, duševná sviežosť, zvyšená bdelosť a fyzická výdrž. Rovnako pôsobí preventívne pred vznikom cukrovky, Alzheimera a Parkinsona, ochorení pečene, kameňov v obličkách a žlčníku a depresií. Výskumy dokonca potvrdili aj vplyv na zníženie vzniku rakoviny napr. maternice a hrubého čreva.
Častým mýtom o káve je to, že zvyšuje krvný tlak a tým prispieva ku vzniku kariovaskulárnych ochorení. Tento mýtus však štúdie nepotvrdili a dlhodobý výskum prebiehajúci 20 rokov neukázal žiadnu spojitosť medzi konzumáciou kávy a vzniku kardiovaskulárnych alebo rakovinových ochorení
Koľko kávy denne?
Väčšina vedeckých štúdií potvrdzuje tvrdenie, že káva ma na náš organizmus blahodárny účinok, odporúča sa preto piť ju v rozumnej miere. Pravdaže, aj pri káve platí, že všetkého veľa škodí – optimálne je vypiť okolo 3 šálok denne. Káva môže byť nebezpečná vtedy, pokiaľ by ste s ňou zachádzali do extrémov – za smrteľnú dávku sa považuje 25 litrov kávy.
Foto: Bigstockphoto