Na Zámku Vígľaš bude v nedeľu 3. mája vládnuť atmosféra stredoveku. Vrátime sa do obdobia vlády uhorského a neskôr českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda Luxemburského (1368-1437), ktorý pôsobil aj na Vígľašskom panstve. Podujatie je vhodné pre záujemcov o dejiny vrcholného stredoveku, ale aj pre rodiny s deťmi. Pre deti je pripravené popoludňajšie predstavenie klauna so žonglérskym vystúpením, ako aj rytierske atrakcie. Návštevníci ocenia nielen dobové prostredie hotela, ale aj zaujímavý sprievodný program s tradičnými remeselnými výrobkami od regionálnych umelcov.
Marketingový riaditeľ hotela Branislav Lupták k tomu hovorí: „Slávnosť sa bude konať od 10.00 do 17.00 hod., prehliadky zámku sa organizujú v časoch 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30 hod. Po nich nasleduje sokoliarke vystúpenie skupiny BIATECa šermiarsky súboj dvorných rytierov. Návštevníci si môžu vyskúšať lukostreľbu, zakúpiť si tradičné remeselné výrobky, ako ručne vyrábané šperky, fujary a píšťalky, výrobky z kože, kapsy, výrobky z dreva. V stánkoch nájdu aj zdobené medovníky, cukrovú vatu a balóny. Zaujímavosťou je vojenský stanový tábor umiestnený v lese pri zámku. V historickej kuchyni návštevníci uvidia prípravu dobových placiek, variť budeme divinové ragú určené na predaj a občerstviť sa môžu v hradnej kaviarni alebo priamo na nádvorí grilovanými špecialitami. Atmosféru dotvorí živá ľudová hudba. Pozývame týmto na zámok širokú verejnosť z blízkeho aj širšieho okolia. Vstupné je pre deti od 6-15 rokov 3 eurá, pre mládež a dospelých 5 eur a zahŕňa program, všetky vystúpenia ako aj prehliadku zámku.“
Kráľ Žigmund dal prestavať pôvodne hradné sídlo kráľa Ľudovíta I. na poľovnícky zámok. Vzal si za manželku Máriu – dcéru kráľa Ľudovíta I. z rodu Anjou. Po nešťastnom páde kráľovnej Márie z koňa, ovdovel. Jeho druhou manželkou sa stala kráľovná Barbara Celjská, s ktorou založil v roku 1408 rytiersky „Rád draka.“ Prijímajú svojich prívržencov a panovníkov a vytvárajú s nimi elitné spoločenstvo na ochranu kresťanstva voči Turkom. Zámok Vígľaš sa stáva miestom stretnutí členov tohto rádu ako významných spojencov kráľa. Kráľ daroval neskôr zámok do správy kráľovnej Barbary, ktorá vlastnila cca 30 veľkopanstiev, čo predstavovalo polovicu ich kráľovského majetku. Najvýznamnejším diplomatickým úspechom kráľa bolo odstránenie pápežskej schizmy, ktorá trvala od roku 1378. Žigmund pochopil cisárske poslanie a zorganizoval i viedol koncil v Kostnici (1414-1418). Jeho výsledkom bola voľba nového pápeža, prijateľného pre všetky národy. Nedokázal však zabrániť upáleniu českého reformátora Jána Husa. Heraldické atribúty Žigmunda so zbraňami z obdobia vrcholného stredoveku, tzv. nemeckej zbroje, sú umiestnené vo Veľkej rytierskej sále.
Malá a Veľká rytierska sála s kaplnkou sú vhodné pre spoločenské podujatia, ceremónie a tiež cirkevné obrady. Boli nanovo postavené podľa pôvodných dokumentov, ktoré sa zachovali v Budapeštianskom archíve. V zámockej kaplnke sv. Michala Archanjela sa zas pravidelne konajú bohoslužby pre veriacich pravoslávnej, gréckokatolíckej, evanjelickej, starokatolíckej a rímskokatolíckej cirkvi. Najbližšia bohoslužba pre pravoslávnych veriacich sa bude konať 10. mája 2015 o 10:00 hod.