Asi už mnohé viete, že cestovať bez cestovky sa oplatí viac ako s ňou. Ak si dovolenku vyskladáte a overíte sami, nemusíte sa obávať skrytých poplatkov, nevhodného ubytovania a prirážok, z ktorých sa platia zamestnanci cestovných kancelárií. Ešte väčším rizikom je však cestovanie na blind – bez toho, aby ste si vopred dojednali ubytovanie, či už prostredníctvom internetu, alebo cestovnej kancelárie. Kam treba cestovať na blind a kde si radšej všetko vopred naplánovať?
Úspech dovolenky na slepo závisí aj od času, v ktorom cestujete. Chorvátskom na blind odporúčame mimo hlavnej sezóny, v máji, júni a septembri, dokážete zjednať ceny na skvelé sumy. Počas letných prázdnin si ale ubytovanie v Chorvátsku dohodnite radšej vopred. Pravdepodobnosť, že ubytovanie nájdete je nižšia a na dovolenke si netreba zbytočne robiť vrásky. To isté platí aj o Bulharsku.
Medzi krajiny, ktoré radšej v hlavnej sezóne bez rezervácie nenavštevujte, patrí aj Grécko. Tu treba brať do úvahy i vzdialenosť zo Slovenska a fakt, že po takej dlhej ceste ešte hľadať ubytovanie nebude… povedzme že príjemné. Nával dovolenkujúcich v Grécku ale spôsobuje, že kým ešte pred 8 rokmi sa ubytovanie v Grécku dalo zohnať ľahko, dnes už tomu tak nie je. Rovnako takto neodporúčame dovolenkovať v Španielsku.
Za to ubytovanie v Čiernej hore jednoznačne treba aspoň raz za život skúsiť na blind. Viacerí dovolenkujúci sa z takejto dovolenky vracajú viac než spokojní – ubytovanie tam nájdete na každom kroku a za výrazne nižšie ceny, s ponukou cestovných kancelárií skutočne neporovnateľné. Skúste v Čiernej hore v dovolenkovom meste zastaviť autom na parkovisku, ponuky od domácich sa budú hrnúť!
Na druhej strane, ubytovanie v Taliansku nie je až také jednoduché zohnať. Taliani nie sú práve známi svojou jazykovou zdatnosťou a u nás taliančina na školách tiež nie je taká častá. Táto krajina, hoci uznávame, že ubytovanie na blind je v nej možné, patrí medzi tie, kde je lepšie si dovolenku dohodnúť vopred.
Mohlo by vás zaujímať: Yoga Retreat, Bali
Tipy na cestu na blind:
- Naplánujte si cestu tak, aby ste do destinácie dorazili v čase, kedy bude mať už väčšina hotelov otvorenú recepciu. Ak napríklad dorazíte v noci, je celkom možné, že budete musieť na ubytovanie čakať do rána. Nezabudnite tiež, že v južanských krajinách nie je zvykom vstávať o šiestej ráno, domáci si radi prispia.
- Vopred si zistite, aké druhy ubytovania v krajine existujú, ako sú kategorizované a hodnotené. Štyri hviezdičky v Chorvátsku môžu znamenať niečo úplne iné ako v Taliansku.
- Takisto si zistite, či vo vami vybranej destinácii nie je nejaké zaužívané pravidlo – na mnohých miestach sa napríklad izby obsadzujú vždy len na týždeň od soboty do soboty. Ak potom prídete napríklad vo štvrtok, môže to byť celkom problém.
- Účastníci blindového zájazdu by sa mali presne dohodnúť na tom, čo je prijateľná suma za noc ubytovania a aké požiadavky majú na ubytovanie. Aj keď cestujete ako rodina, určite si to vopred vyjasnite, aby sa nestalo, že každý čaká niečo iné a napokon sú všetci nespokojní.
- Naučte sa niekoľko základných výrazov týkajúcich sa ubytovania v jazyku krajiny, do ktorej cestujete. Ak neexcelujete ani v angličtine, berte si na pomoc slovníky.
- Obrňte sa trpezlivosťou. Ak sa vám má cesta na blind oplatiť, určite netreba vyberať nedočkavo a prvé, čo uvidíte. Preberajte, kontrolujte, nechajte sa previesť, zdržujte a vypytujte sa, odskúšajte ochotu majiteľa, recepčnej, i prostredia. Cestovanie na blind preto neodporúčame s malými deťmi – tie totiž trpezlivé nebývajú a mohli by vás krikom presvedčiť, že už teda stačilo a ide sa bývať do najbližšej budovy, ktorú uvidíte.
- Cestovanie na blind sa najviac oplatí mimo hlavnej sezóny. Vtedy máte najväčšiu šancu zjednať cenu na hodnoty, ktoré sa skutočne oplatia. Majiteľ nemá nikoho ubytovaného a je preňho výhodnejšie niekoho ubytovať. Hoci na tom nezarobí veľa, aspoň nie je na nule. V tom tkvie vaša výhoda. Pamätajte si, že treba vyjednávať ako keby len on potreboval vás, nie vy jeho.