Preplnené fitnescentrá v januári sa už čoskoro stanú minulosťou a zostanú v nich športovať len tí vytrvalejší. Keď sa výsledky nedostavia tak rýchlo, ako by sme si želali, naša motivácia chudnúť či športovať neustále klesá. Ako dosiahnuť, aby sme boli medzi tými úspešnými vytrvalcami aj my?
Celý proces chudnutia začína v našej hlave. Skôr ako sa razantne zo dňa na deň pustíme do behania a zmeny stravovania, musíme sa nad sebou zamyslieť, uvedomiť si a stanoviť pár vecí. „V prvom rade je dôležité si pre seba zadefinovať, prečo chcem schudnúť. Čo je mojou motiváciou? Pokiaľ je hnací motor priamo vo vás, a netlačia vás do toho druhí, je to skvelá správa. Vnútorná motivácia býva oveľa silnejšia a účinnejšia. Vždy musíte vedieť, prečo niečo robíte a čo vás k tomu vedie,“ vysvetľuje koučka a výživová poradkyňa Martina Dvořáková. Hlavnou motiváciou by malo byť to, aby ste sa vo svojom tele cítili dobre a spokojní.
Čo by malo nasledovať?
Ako druhý krok odporúča špecialistka na zdravé chudnutie stanoviť si reálny cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Pri zle stanovenom cieli hrozí riziko, že ho nikdy nezrealizujeme a navyše budeme z toho frustrovaní. „Ak si napríklad poviem, že chcem schudnúť 30 kg, pretože som v 20. rokoch vážila 48 kg, je to nereálny cieľ. Naše telo sa počas života mení a len veľmi malé percento ľudí váži celý život rovnako. Druhá vec, ktorú si pri stanovení cieľa musíme uvedomiť je fakt, že to, čo sa na nás nabalilo za niekoľko mesiacov či rokov sa nedá schudnúť zo dňa na deň. Náš cieľ a cesta za ním by preto mala byť dobre sformulovaná a naplánovaná. Pre našu psychiku a motiváciu je veľký rozdiel, či si poviem, že chcem schudnúť za rok 20 kíl, alebo, že chcem schudnúť 5 kíl každé ročné obdobie. Schudnúť totiž 5 kíl každé 3 mesiace sa dá úplne s prehľadom a navyše to znie oveľa lepšie,“ hovorí Dvořáková.
Aj pevná vôľa sa dá vycvičiť
Aby sa vaše predsavzatie schudnúť naplnilo, musíte si veriť. Pozitívne myslenie a viera v seba samého je polovicou úspechu. „Chudnutie je dlhodobý proces a nejaký čas trvá, kým sa dostavia prvé výsledky. Dôležité je nevzdávať sa a obdobie krízy, ktoré určite nastane u každého, nejako prekonať. Pomôcť vám v tom môže rodina, výživový poradca, alebo aj dobrý sparing partner, s ktorým sa do chudnutia pustíte spoločne. Dôležité je, aby ste v tom nezostávali úplne sami,“ odporúča odborníčka. Často pomáha, ak si ešte na začiatku vytvoríme osobnú nástenku, na ktorej máme fotku svojej postavy a miery. Tie potom odporúča Dvořáková pravidelne po pár týždňoch aktualizovať. „Každodenné váženie sa nie je efektívne, pretože váha môže kolísať a to nás môže frustrovať. Avšak na fotkách sú zmeny viditeľné lepšie. Hoci môžu byť pokroky malé, ale lepšie nám to pomáha posúvať sa vpred,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Martina Dvořáková.
Zdravá strava nie je len o šalátoch
„Zdravý jedálniček sa môže skladať aj z chudého mäsa, rýb, kvalitných mliečnych výrobkov, celozrnného pečiva, ryže, cestovín a veľkého množstva zeleniny. Navyše, každý z nás je iný a každému vyhovuje niečo iné. Pre niekoho bude vhodná proteínová diéta, pri ktorej bude mať jasne stanovený diétny plán, inému bude vyhovovať bežná strava so zvýšenou fyzickou aktivitou. Dôležité je, aby naša strava obsahovala dostatok všetkých živín v správnom pomere, aby sme nehladovali alebo nejedli zbytočne priveľa. Jedlo musí byť náš priateľ a nemal by vyvolávať stres. Na druhej strane, ak túžime dosiahnuť trvalú zmenu, nestačí „len“ pravidelne a vyvážene jesť isté obdobie, ale si aj nové stravovacie návyky natrvalo osvojiť. Mali by sme počítať s tým, že sa k svojej pôvodnej strave už nevrátime a vziať to ako fakt. Ak nás raz doviedla k nadbytočným kilogramom, urobí to znovu. Mali by sme svoje nové stravovacie návyky brať ako nový životný štýl a riadiť sa ním čo najdlhšie,“ radí odborníčka na ketodiétu Martina Dvořáková.