Snáď každý z nás už niekedy pocítil úzkosť, obzvlášť v tejto hektickej dobe. Je to rozhodne veľmi nepríjemný stav. Ak však pociťujete nadmernú úzkosť, môže to znamenať prítomnosť niektorého typu úzkostných porúch. Tie sa v našej spoločnosti v dôsledku rastúcich nárokov a stresu v každodennom živote objavujú stále častejšie.
Trpíte aj vy úzkosťou?
Liga za duševné zdravie definuje úzkosť ako nepríjemný emočný stav s telesnými príznakmi, ktorého príčiny nie je možné presnejšie definovať. Jej intenzita môže byť rôzna; od mierneho nepokoja až po stav paniky. Predstavte si napríklad situáciu, že idete na pracovný pohovor alebo máte dôležitú poradu. Je normálne, že v týchto stresových prípadoch zažívate úzkosť. Dôležité je však rozpoznať, ako veľmi zasahuje do vašeho každodenného fungovania.
Bežná úzkosť sa objaví a po krátkom čase zanikne. Niekedy však pocity strachu nezmiznú, a dokonca sa časom zhoršia. Ako uvádza psychologička Dr. Kimberly Holland, ak sú vaše úzkostné stavy silné, prejavujú sa aspoň 6 mesiacov a negatívne ovplyvňujú váš život, môžete mať úzkostnú poruchu.
Príznaky úzkostnej poruchy pritom môžu byť u rôznych ľudí odlišné. Medzi typické symptómy patrí napríklad nervozita, strach, vnútorný nepokoj, pocit ohrozenia, nespavosť, nadmerná bdelosť či ťažkosti s pamäťou a koncentráciou. Prejavom úzkosti môže byť aj záchvat paniky – pocit intenzívneho strachu, ktorý prichádza náhle a vrcholí do 10 – 20 minút.
Úzkostnú epizódu sprevádzajú aj telesné príznaky, ako potenie, návaly tepla a chladu, búšenie srdca, triaška, migréna a podobne. Úzkostné prejavy sú v populácii čoraz častejšie, ale dajú sa dobre korigovať.
Prečo a ako úzkostné poruchy vznikajú?
Vedci predpokladajú, že úzkostné poruchy spôsobuje kombinácia viacerých faktorov. Sú to tak psychologické, ako aj biologické a environmentálne dôvody. Niektorí ľudia môžu mať genetickú predispozíciu. Iní napríklad trpeli príliš úzkostlivou alebo kontrolujúcou výchovou alebo boli vystavení negatívnym životným udalostiam. Úzkostnými poruchami zároveň trpia častejšie ženy ako muži.
Nech už je príčina vzniku úzkostnej poruchy akékoľvek, jej prežívanie je intenzívne a značne vyčerpávajúce. Môže sa stať, že sa prestanete venovať veciam, ktoré vás bavia a izolujete sa od ostatných. Neliečená úzkosť sa stáva chronickou a stále sa môže zhoršovať. Preto je nevyhnutná liečba, ktorá vám pomôže prekonať symptómy a viesť život, ktorý sa dá zvládnuť.
Medzi tradičné spôsoby liečby úzkostných porúch patria najmä psychoterapia, farmakologická liečba a rôzne doplnkové techniky, akými sú relačné a meditačné techniky a pravidelný telesný pohyb. Ak je to len trochu možné, liekom na liečbu úzkosti sa vyhýbajte.
Anxiolytiká, teda lieky potlačujúce úzkosť, totiž obsahujú látky na krátkodobé zmiernenie symptómov, s ktorými je však spojené vysoké riziko závislosti (podľa Dr. Ann Pietrangelo). Pomocnú ruku pri úzkosti vám pritom dokážu podať aj voľnopredajné tabletky.
Ako skoncovať s úzkosťou aj bez liekov?
Pri stavoch úzkosti a panike sú vhodné najmä niektoré bylinky, ktoré môžeme považovať za prírodné anxiolytiká. Ide hlavne o nasledovné byliny, ktorých extrakty zoženiete v každej lekárni:
- medovka lekárska – pôsobí upokojujúco, tlmí fyzické prejavy úzkosti a nervozity, ako sú búšenie srdca či potenie a zmierňuje výkyvy nálad,
- ľubovník bodkovaný – používa sa na upokojenie a na zmiernenie príznakov nervových porúch,
- valeriána lekárska – funguje ako prírodný prostriedok na utíšenie úzkosti a používa sa pri tlmení príznakov stresu.
Ak k uvedeným bilinámnamixujete v správnom pomere aj aminokyseliny a vitamíny, získate neoceniteľný prostriedok v boji so stresom a úzkosťou. Aminokyselina L-Tyrozín sa podieľa na tvorbe dopamínu a prispieva k správnej funkcii nervového systému. Vitamíny B6 a B12 spolu so zinkom podporujú premenu niektorých dôležitých aminokyselín na serotonín.
Sme si vedomí toho, že môže byť obtiažne a možno aj drahé tieto látky zháňať osobitne. Našťastie existuje viacero produktov, ktoré ich vhodne kombinujú. Medzi tie najlepšie vyvážené tabletky proti úzkosti patrí podľa nášho názoru na príklad výživový doplnok Calmgen od značky NEURINU.
Práve vďaka svojmu zloženiu dokáže tento prípravok tlmiť účinky stresových reakcií organizmu. Ak sa chcete zbaviť stresu, upokojiť sa a skoncovať s úzkostnými stavmi, Calmgen je ideálny kandidát na ďalšie preskúmanie.
NEURINU Calmgen prináša pocit upokojenia, bezpečia a uvoľnenia. Nie je to liek ani anxiolytikum, ide o výživový doplnok s obsahom prírodných účinných látok. Je preto bezpečný a nepatrí k návykovým látkam. Mal by sa užívať pravidelne, prvé účinky však spozorujete takmer okamžite. Preto je Calmgen vhodný aj na okamžité použitie v situáciách, keď sa potrebujete rýchlo upokojiť.
Nadmerný pocit stresu a úzkosti nie je zdravý pre telo, ani psychiku. Nedovoľte aby vám znepríjemňovali život. Pokúste sa odstrániť príčiny stresu a zvážte návštevu odborníka, ale vyhýbajte sa návykovým liekom. Dobrým a najmä okamžitým riešením môžu byť voľne dostupné bezpečné prípravky proti stresu a úzkosti, ako napríklad NEURINU Calmgen.
Použité zdroje:
- healthline.com: Anxiety Disorders: Causes, Types, Symptoms, Treatments
- dusevnezdravie.sk: Úzkosné a fóbické poruchy
- paneurouni.com: Úzkostná porucha nie je vôbec neobvyklou. Ako sa prejavuje?
- neurinu.sk: Calmgen – upokojenie a pocit bezpečia nielen pri strese a nepríjemnej úzkosti