Tak, ako sa v jeseni stromy zbavujú svojej krásnej koruny, je aj vypadávanie vlasov v tomto období úplne prirodzené. Po slnečných letných dňoch sú vlasy namáhané, vysušené, rozštiepené, bez pôvodnej farby a lesku. Neprospievajú im ani chladnejšie dni a suchší vzduch. Ak ich chcetezachovať krásne a žiarivé, potrebujú viac pozornosti. Čo môžete pre svoje vlasy urobiť?
-
Rozmaznávajte ich
Počas leta sú vlasy často namáhané. Vystavené silnému slnečnému žiareniu, morskému slnku, slanej alebo chlórovanej vode. Zaslúžia si oddych. Doprajte im aspoň jeden týždeň bez fénovania. Nepoužívajte žehličku na vlasy, ani kozmetické a stylingové prípravky, ktoré obsahujú množstvo chémie. Vlasy umývajte prírodným šampónom a vyrobte si radšej domáci kondicionér. Dajte im priestor na hĺbkovú regeneráciu.
2. Masáž na podporu rastu vlasov
Minimálne raz týždenne si urobte masáž korienkov a pokožky hlavy. Ak chcete ušetriť čas, urobte si ju počas umývania vlasov, keď si nanášate šampón. Pleť sa vám dobre prekrví a vaša koruna krásy bude lesklejšia a pevnejšia.
3. Starostlivosť zvnútra
Vonkajšia starostlivosť o vlasy nestačí. Aby boli krásne a zdravé, musíte ich vyživovať aj zvnútra. O to sa postará kvalitná a pestrá strava a dostatočný pitný režim. Najlepšie urobíte, ak im dodáte všetky živiny, ktoré pre svoj rast potrebujú – proteíny, vitamíny a minerály. Strava by mala byť bohatá na ryby, mlieko, mliečne výrobky a mäso. Vitamín A, vitamín E a vitamín D3 sú obzvlášť dôležité, rovnako ako selén, luteín, koenzým Q10, zinok, meď a železo.Vynechať by ste naopak mali saturované tuky a naopak konzumovať jedlá bohaté na nenasýtené
tuky. Vylúčte cukor a sladkosti.
4. Hydratácia a výživa
Viete, že 24% vlasu je vlastne voda? Preto je dôležité piť veľa vody. Na jeseň pite najmä bylinkové čaje. Ideálny je žihľavový. Pôsobí na vlasy blahodárne zvnútra aj zvonku – silný odvar zo žihľavy si vylejte na čerstvo umyté vlasy a už neoplachujte.
“Jeseň je zároveň najrizikovejším obdobím tvorby lupín,” hovorí kaderníčka Lucia. “Najlepšou prevenciou je hydratácia. Tí, ktorí majú problém s lupinami, nech obmedzia používanie gélov a lakov, pretože ešte viac vysušujú pokožku hlavy,” radí skúsená kaderníčka. Všetkým dámam, ktoré chcú mať krásne vlasy, odporúča: “Robte si dvakrát do týždňa olejové kúry a uprednostňujte radšej používanie domácich masiek, ktoré dokážu vlasy lepšie vyživiť.”
Olejová kúra
Vezmite napríklad olivový olej (3-6 polievkových lyžíc), dajte ho zohriať na pre vás príjemnú teplotu. Postupne ho teplý votrite od korienkov do celých vlasov, aby ste podporili ich rast. Tu vzniká ideálny priestor na masáž hlavy :-). Následne si vlasy zabaľte do starého uteráka, ktorý ste predtým ohriali na zapnutom radiátore. Olej nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu, ktorú môžete krásne relaxovať vo vani :-). Následne olej dôkladne opláchnite.
Domáca maska z avokáda a medu
Jeden zrelý plod avokáda a jeden mäkší banán vložte do mixéra a dobre rozmixujte. Do vzniknutej kaše pridajte veľkú lyžicu medu a lyžicu olivového oleja. Hotovú kúru naneste na vlasy, potom ich oviňte igelitovým sáčkom a naň si urobte turban z teplého uteráka. Nechajte pôsobiť minimálne pol hodinu, potom masku z avokáda opláchnite.
Maska so žĺtkami
Obdobne si môžete pripraviť masku overenú generáciami, zo žĺtka a olivového oleja. Do misky dajte v závislosti od dĺžky vlasov dve až štyri žĺtka. Poriadne ich vymiešajte a potom pridajte približne pol deci olivového oleja. Vezmite si hustý hrebeň, nalejte si kúsok masky ku
korienkom a postupne ju rozčešte po celých vlasoch. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom masku opláchnite teplou vodou.
5. Dohodnite si termín u kaderníka
Prechodné obdobie z teplého do relatívne studeného počasia pomôže prekonať odborník. Pravidelná návštevy kaderníka a nový zostrih dodá vlasom novú silu a lesk.
Mohlo by vás zaujímať:
Telefonická objednávka. Čo sa deje na druhej strane?