Vyraďte zo stravy lepok a zbavte sa akné, únavy aj zažívacích ťažkostí
Hoci to skeptici neradi počujú, je to štúdiami podložený fakt. Lepok škodí každému. Vyraďte ho alebo aspoň znížte jeho príjem a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.
Lepok čiže glutén je látka, ktorá tvorí až 80% bielkovinového obsahu pšenice a ďalších obilnín. V ceste sa chová ako lepidlo a drží hmotu pohromade. Bohužiaľ sa úplne rovnako chová aj v črevách.
Zalepuje črevné klky, ktoré nemôžu dostatočne vstrebávať živiny z potravy, a celkovo zaťažuje trávenie. Je ale pomerne ťažké sa mu vyhnúť, pretože 87% pekárenských výrobkov v obchodoch je z pšeničnej múky.
Lepok je ale nielen v pečive, ale aj v cestovinách, čokoládach, údeninách aj pive. Taký rožok so šunkou je preto lepková bomba a zdanlivo zdravé müsli na raňajky tiež.
Chlieb jeme už dlho, lepok ale nie
Akokoľvek sa to zdá na prvý pohľad nepravdepodobné, k nárastu spotreby lepkovej pšenice došlo až v posledných 50 rokoch.
Dovtedy naši predkovia jedli hlavne pohánku, špaldu alebo aspoň kváskový chlieb. Používali tiež celozrnnú múku, v ktorej sa lepok toľko neviaže na škrob a je teda lepšie stráviteľný.
Hlavným dôvodom problémov s lepkom je ale fakt, že ho jeme proste veľa. Telo, ktoré naň ešte nie je zvyknuté, sa preto skrátka bráni.
Skúste malý test a uvidíte
Práve nadmernú konzumáciu lepku odborníci spájajú až s 55 chorobami, z ktorých najznámejšia je celiakia (neznášanlivosť lepku) alebo alergia na lepok.
Lepok ale nerobí dobre ani zdravým ľuďom. Nadmerné zaťaženie tráviaceho traktu so sebou totiž prináša nadúvanie, zápchu alebo hnačku. To sa samozrejme prejavuje aj na psychike, takže sa objavujú aj výkyvy nálad, zhoršený priebeh predmenštruačného syndrómu a celková hormonálna nerovnováha. Dokonca aj akné, vyrážky a únava sú len ďalšou reakciou tela na zvýšený príjem lepku.
Aby ste zistili, ako na tom s lepkom ste, skúste jednoduchý test. Proste ho na 14 dní vyraďte z jedálnička. Ak sa po tejto dobe budete cítiť lepšie a vyčistí sa vám pleť, zvážte návštevu alergológa. Ak žiadnu zmenu nespozorujete, skúste príjem lepku do budúcnosti rovnako obmedziť.
Pečiva sa vzdávať nemusíte
Bezlepkové pečivo síce existuje, v bežných obchodoch ho ale nezoženiete a navyše býva veľmi drahé. Môžete ale bežný chlieb nahradiť zdravším kváskovým. Nie je síce z bezlepkovej múky, ale lepok sa v priebehu kysnutia rozloží na aminokyseliny a je tak oveľa stráviteľnejší.
Zdravším variantom je tiež celozrnné (pozor, nie viaczrnné) pečivo. To ale rovnako ako kváskový chlieb nezoženiete všade.
Najlepším riešením je preto domáca pekáreň a pečenie si vlastného chleba. Presne poznáte zloženie, vyhnete sa nezdravým „éčkam“ a samotné pečivo je oveľa chutnejšie.
Na trhu je domácich pekární celý rad, najlepší pomer medzi cenou a kvalitou má ale Sana Smart Bread Maker EXCLUSIVE. Je vyrobená z nerezu, takže vydrží veky a okrem prípravy chlebu a bagiet si s ňou môžete vyrobiť zdravé domáce jogurty alebo k obedu ryby a mäso.