Viete čo majú spoločného spracovanie železného šrotu v ŽP EKO QELET, Hliník nad Hronom na Slovensku, sieť hypermarketov Tesco v Maďarsku, farmaceutická klinika v Káthmándú v Nepále a odsoľovacia stanica v Ománe? Všade tam ohrievajú vodu ploché slnečné kolektory z produkcie najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o.Informuje o tom riaditeľ tejto firmy Alfréd Gottas.
,,Tieto realizácie sú najlepším príkladom, že priemyselná oblasť je sférou, kde má využitie kolektorov obrovský potenciál. Predovšetkým v oblasti teplôt do 80°C je možné v súčasnosti zmysluplne využiť kolektory v takmer každej priemyselnej oblasti, minimálne na ohrev vody pre sociálne účely, ale predovšetkým pre účely technologické. Okrem sídiel firiem a technologickým prevádzok, sa slnečné kolektory s úspechom používajú na ohrev vody v nemocniciach, školách, úradoch, šatniach, ale aj v poľnohospodárstve a potravinárstve, napr. v mäsokombinátoch a mliekarňach,“ vymenúva A.Gottas.
Podmienky využitia kolektorov v priemysle
V prípade úspešného vývoja a výroby kolektorov pre tzv. „nízke teploty“ čiže teploty pod 200°C, sa rozsah možností výrazne rozšíri, predovšetkým v potravinárskom priemysle, textilnom priemysle, poľnohospodárskej prvovýrobe, medicíne či všeobecných službách.
,,V našich podmienkach je však takmer vždy potrebné kombinovať solárny ohrev s konvenčným zdrojom. Ten zabezpečí energetické potreby v období s nedostatočnou intenzitou slnečného žiarenia,“ upozorňuje A.Gottas.
Poľnohospodárska produkcia
Či už ide o spracovanie mäsa, mlieka alebo rôznych rastlinných produktov, všetky tieto technológie majú veľkú spotrebu teplej vody. Mnohé prevádzky najčastejšie na jej ohrev využívajú elektrickú energiu. Preto prevádzkové náklady na energie tvoria značnú časť výrobných nákladov. Jednou z ciest, ako efektívne znížiť tieto náklady je využitie slnečnej energie.
,,Praktické príklady z minulosti i dnešnej doby ukazujú, že s ekonomicky prijateľnými nákladmi sa dá ročne ušetriť až polovica energie na ohrev teplej vody. V závislosti od veľkosti výrobne ide o desiatky až stovky tisíc kWh ročne. Doba návratnosti investície tak môže predstavovať aj veľmi prijateľných 5 rokov.Príkladom efektívneho solárneho systému na takomto type budovy je solárny systém na mliekarni v obci Lovčica – Trubín,“ dokladá A.Gottas.
Jedinečné skúsenosti
THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. má viac ako 40 ročné skúsenosti s inštaláciou solárnych zariadení slúžiacich na rôzne účely. Pred rokom 1989 podstatná časť výroby firmy smerovala práve do rôznych poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov. V období rokov 1980 až 1991 bolo v žiarskej hlinikárni vyrobených cca 20-25 tisíc m2 slnečných kolektorov.
Zmena politicko-spoločenských pomerov po roku 1989 znamenala zánik väčšiny Jednotných roľníckych družstiev (JRD), ale mnohé slnečné kolektory boli z týchto budov demontované a opätovne nainštalované na rodinných domoch, kde slúžia svojim majiteľom dodnes.
Mestá a obce
Obce a mestá sú jedným z ideálnych subjektov pre väčšie realizácie OZE a v rámci nich pre inštalácie slnečných kolektorov. Takmer každá obec môže využiť ohrev vody pre jej využitie v školách, škôlkach, zdravotných strediskách, obecných podnikoch, obecných kúpaliskách, v telocvičniach a športových zariadeniach, obytných domoch a pod.
,,Ideálna šanca na využitie ohrevu vody slnkom zadarmo sa ukazuje v súvislosti s povinnými obedmi pre školákov a predškolákov – na umývanie riadov a varenie. Potreby teplej vody narástli v školách až na niekoľkonásobky a v dlhodobom horizonte je návratnosť takejto investície veľmi priaznivá. Pri využití štátnych dotácií ide o najekologickejší a vysoko efektívny spôsob zabezpečenia tepla, bez znečisťovania ovzdušia a negatívnej uhlíkovej stopy,“ upozornil A.Gottas.
Zelená domácnostiam
Slovenský výrobca s viac ako 40 ročnou históriou, je zároveň spoločnosťou s najväčším počtom inštalovaných solárnych systémov v rámci dotačného projektu „Zelená domácnostiam I, II“. V súčasnosti rozvíja informačné aktivity vo svojom regióne. Národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie OZE prináša zmenu niektorých podmienok na získanie poukážok. Zlepšili sa podmienky na ich získanie pre bytové domy.
Podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) v bytových domoch sa príspevok na 1 kW inštalovaného výkonu slnečných kolektorov pohybuje od 400 € po 440 € pri splnení jediného uprednostňujúceho kritéria týkajúceho sa dostupnosti centrálneho zásobovania teplom (CZT). Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT.
Doteraz zrealizované desiatky inštaláciíTHERMO|SOLARU pre bytové domy na Slovensku, spolu s tými v zahraničí potvrdzujú, že solárne systémy na bytových domoch sú pri správnom návrhu rentabilné aj bez podpory štátu. Návratnosť investície pri bytových domoch závisí od rôznych faktorov a spravidla sa pohybuje na úrovni cca 10 rokov.Pritom firma poskytuje najdlhšiu záruku na slovenskom trhu– 12 rokov. Pri predpokladanej a praxou overenej životnosti kolektorov 30-40 rokov je to veľmi výhodná investícia.
Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080