Krásna a mladá naveky? To asi 🙂 sotva… Zdravá strava a pozitívne myslenie však prospievajú vášmu telu a duši. To sa prejaví aj na vašom zdraví a kráse. Tento článok je malou exkurziou do sveta, v ktorom o vašej kráse rozhoduje konzumácia kyslej kapusty 🙂 alebo mrkvy.
Najprv si ale dáme pohár vody
Bez vody niet života, ani krásy. Vaše telo ju potrebuje denne v objeme aspoň 1,5 až 2 litre. Pri aktívnej námahe (práca, šport) aj omnoho viac. Dokáže si ju získať aj z potravín, napriek tomu si nezabudnite viackrát denne dopriať po pohári vody – aj v zimnom období. Pravidelné malé dávky čistej vody pekne napnú a zružovejú pokožku. Voda je potrebná pre látkovú výmenu, prekrvenie organizmu, vyplavovanie škodlivín z tela. Nedá sa nahradiť inými nápojmi.
Krásnu pleť? To chce paradajky 🙂
Teraz zajasajú milovníčky paradajkových produktov. Áno, paradajka obsahuje cenný karotenoid menom lykopén. Ten chráni vašu pleť pred UV žiarením a pomáha pri oprave buniek. Dobrou správou je, že je aktívny aj v paradajkových omáčkach a iných výrobkoch. Skonzumujte denne aspoň 1 či 2 čerstvé paradajky, sú prospešné aj vášmu srdcu.
Stop vráskam
Vrásky na tvári sa začínajú zjavovať približne od 25. roku života. Vznikajú mimickým spôsobom (smiech, mračenie atď.) a iným mechanickým „opotrebovaním“ tkaniva pokožky, ktorá postupne stráca pružnosť. Prevenciou je nemračiť sa 🙂 a kontrolovať si uvoľnený výraz tváre. Pomôže aktívne cvičenie jogy s meditáciami. Ďaľšie vrásky (na tvári, na krku, …) prichádzajú neskôr, v súvislosti s prirodzeným starnutím a stratou elasticity pokožky. To sa darí úspešne spomaliť duševnou pohodou, starostlivosťou o pleť, ale aj dennou konzumáciou vlašských orechov. Doprajte si niekoľkokrát do týždňa citrusy s vysokým obsahom vitamínu C (napomáha tvorbe kolagénu). Ďaľší bojovníci proti vráskam: kiwi, kyslá kapusta, brokolica, jahody…
Pekné vlasy a nechty?
Vzhľad a zdravotný stav vlasov a nechtov zlepšuje pravidelný prísun vápnika, horčíka, železa, zinku a selénu. Tieto cenné látky nájdete v strukovinách, celozrnnom pečive, špenáte, orechoch, mäsu, mlieku, syre, vajciach alebo v tekvicových jadierkach. Významný je aj vitamín B5 (pečienka a vnútornosti, ryby, mliečne výrobky, ovsené vločky) alebo vitamín H – biotín (dajte si denne kúsok surového droždia).
Poctivé potraviny = menej éčok, viac krásy a zdravia
Bezéčkové potraviny ešte stále existujú..! Kde ich nájdete? Môžete si ich vypestovať doma – niektoré dokonca aj v kvetináči na vašom balkóne. Alebo si ich nakúpite u tých, ktorí ich priamo vyrábajú. U majiteľov ovocných sadov, ekologických farmárov, drobných chovateľov a pestovateľov. Katalóg a aktuálne ponuky čerstvých potravín od takýchto prvovýrobcov nájdete na stránkach online magazínu PoctivePotraviny.sk. Medzi ovocím, mäsom, mliekom či tvarohom zo supermarketu, alebo priamo od gazdu je neuveriteľný rozdiel v chuti a kvalite. Vyskúšajte 🙂 a pridajte sa k milovníkom zdravej stravy aj na Facebooku..!