Prešovský samosprávny kraj a Šarišské múzeum slávnostne otvorili v utorok 23.októbra 2018 stálu expozíciu „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja“, v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských Kúpeľoch, pri skanzene. Podujatie sa konalo v rámci dňa samosprávneho kraja 2018. Muzeálna expozícia bola z dôvodu prípravy reinštalácie krátko zatvorená a pre verejnosť je opäť prístupná od 24. októbra 2018. Informuje o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Expozícia „Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a pokoja je, spolu s ďalšou ,,Lekárskou expozíciou“, súčasťou stálej Národopisnej expozície umiestnenej vo Vile Rákoci vybudovanej na začiatku 19. storočia. V expozícii z dejín Bardejovských Kúpeľov sú najcennejšími exponátmi: pohár z ktorého pil liečivú vodu ruský cár Alexander, ktorý tu bol na návšteve v roku 1821 a dobové zábery Bardejovských Kúpeľov.
Národopisná expozícia prezentuje kroje, domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša. Podáva názorný obraz o živote predošlých generácií. Ľudový odev je tu zdokumentovaný vo vývojových etapách. Remeslá sú inštalované v dvoch rovinách. Zachytávajú vývoj remesla a zároveň technológiu výroby. Najväčšia pozornosť je venovaná hrnčiarstvu (výroba hlinených nádob), klobučníctvu (výroba klobúkov), obuvníctvu (výroba topánok a čižiem), pernikárstvu (výroba a zdobenie perníkov), sviečkarstvu (výroba sviečok), z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, ďalej košikárstvo a pod. Expozícia prezentuje aj sakrálne ľudové umenie, plastiky a maľby na skle. V lekárskej expozícii je na ploche 50 m2 nainštalované zariadenie lekárne z 19. storočia.
Najcennejšie exponáty národopisnej expozície:
najstarší zachovaný kroj z obce Zlaté z roku 1850
najstarší datovaný včelí úľ na Slovensku z roku 1691
exponáty sakrálneho ľudového umenia
v lekárenskej expozícii: staré lekárenské nádoby zo 17.- 19. storočia
Otváracia doba:
– utorok – nedeľa: otvorené
– pondelky: otvorené iba pre vopred nahlásené skupiny
– štátne sviatky počas letnej turistickej sezóny (máj – september): otvorené
– štátne sviatky počas zimnej turistickej sezóny (október – apríl): zatvorené
Počas letnej turistickej sezóny (1.5. – 30.9.): utorok- nedeľa 8.30 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.
Počas zimnej turistickej sezóny (1.10. – 30.4.): utorok – nedeľa 8.30 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.
Základné vstupné je 2 eurá.
Zriaďovateľom Šarišského múzea je Prešovský samosprávny kraj.
Na Slovensku je málo miest, ktoré sa môžu pochváliť takým bohatstvom nehnuteľných a hnuteľných pamiatok ako práve Bardejov. V priebehu stáročí sa tu sformovalo špecifické životné prostredie, ktoré sa vyznačuje multikulturálnosťou, multietnickosťou, multireligiozitou. Táto oblasť je styčným územím dvoch veľkých svetových kultúr: západnej-západorímskej a východnej-byzantskej. Bardejov patrí k najvýchodnejším miestam, kde zasiahla západná neskorá gotika (Kostol sv. Egídia). A naopak drevené kostolíky východného obradu sú nositeľmi byzantskej kultúry.
História múzea
Významnú úlohu pri uchovávaní, ochrane a prezentácii týchto pamiatok zohráva Šarišské múzeum v Bardejove. Rozsahom svojich zbierok, výsledkami odbornej práce ďaleko presahuje rámec regiónu a zaraďuje sa medzi najvýznamnejšie inštitúcie svojho druhu na Slovensku. V jeho muzeálnej sieti patrí zároveň k najstarším. Myšlienka vytvoriť múzeum vznikla už v roku 1897, ale založené bolo 21. decembra 1903 ako Múzeum Šarišskej župy.
V súčasnosti dokumentuje historické, prírodné a spoločenské pomery regiónu Horného Šariša. Celoslovenskú pôsobnosť má v oblasti dokumentácie ikonopisnej tvorby východného obradu. Spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov z najrozličnejších oblastí múzejnej práce. Pre túto svoju rozsiahlu činnosť múzeum postupne získalo okrem historickej radnice aj ďalšie objekty: na Radničnom námestí (budova č.13), Rhodyho ulici (domy č. 4 – 6 a 27), vilu Rákoci aj s pozemkom v Bardejovských Kúpeľoch, dve bašty ako depozitárne budovy. Dnes spravuje 34 budov (spolu s objektami v skanzene v Bardejovských Kúpeľoch). Ročne ho navštívi v priemere okolo 60.000 domácich a zahraničných obdivovateľov.
Lákavá je história celého regiónu
K najlákavejším destináciám regiónu OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov patrí okrem Šarišského múzea, Bardejovských Kúpeľov aj samotné mesto Bardejov a od vlani aj Svidník s Duklou. Medzi atrakcie regiónu patrí samotné centrum Bardejova so sochou kata, Bazilika minor Svätého Egídia, bývalá Mestska radnica – prvá stavba renesancie na území Slovenska s expozíciou Šarišského múzea, Pamätník holokaustua Bardejovské suburbium – Stará synagóga. Atrakciami okolia Bardejova je aj zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry.
V Bardejovských Kúpeľoch sú aj pamiatky na pobyt rakúskej cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi. Pre rekonštruovaným liečebným hotelom Alžbeta je socha cisárovnej a v ňom aj kráľovský apartmán Sisi. Vybavený je masívnym talianskym štýlovým nábytkom. Na prízemí, vedľa recepcie, si hostia môžu pozrieť aj druhý, takzvaný muzeálny apartmán Sisi, vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi.
K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, s jeho Vojenským múzeom apriľahlou externou expozíciou ťažkej vojenskej techniky. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry. K najnavštevovanejším miestam regiónupatrí Pamätník na Dukle.
Viac je na: http://www.muzeumbardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk